STA Projesi’ndeki güncel teslimat adedi açıklandı

Roketsan-ATMACA-Banner

FNSS Savunma’nın YouTube hesabında gerçekleştirilen ve FNSS Genel Müdürü ve CEO’su Nail KURT ile sektör basınından temsilcilerin katılım gösterdiği canlı yayın esnasında, önemli açıklamalarda bulunuldu.

FNSS Savuna Genel Müdürü ve CEO’su Nail KURT, Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında bugüne kadar Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 26 adet araç teslim edildiğini ve son iki aracın ise Roketsan tarafından geliştirilen Orta Menzilli Tanksavar (OMTAS) Füzesi Kulesi ile donatıldığını açıkladı.

STM Banner

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi

Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin 9 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında alınan karar uyarınca FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. ile yürütülmekte olan sözleşme görüşmelerinde sona gelinmiş ve 27 Haziran 2016 tarihinde, Savunma Sanayii Başkanlığında düzenlen törenle Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi imzalanmıştır.

İhale süreci proje kapsamında; Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan ve yurtiçinde geliştirilmiş olan tanksavar füzelerinin, muharebe etkinliğini arttıracak şekilde, projeye özel geliştirilecek tanksavar kuleleri ile zırhlı araçlara entegre edilmesi planlanmıştır. Proje ile paletli ve tekerlekli tipte, toplam 260 adet Tanksavar sistemi tedarik edilecektir. Modern Atış ve Komuta Kontrol yeteneklerine sahip olarak geliştirilen tanksavar silah sistemi kuleleri, atışa hazır tanksavar füzesinin yanı sıra, 7.62 mm makinalı tüfek ile teçhiz edilmiştir.

silah taşıyıcı araç projesi, silah taşıyıcı araç, silah taşıyıcı araçlar,
KAPLAN STA

FNSS, KAPLAN araç ailesinin en hafif üyesini STA projesi kapsamında paletli tip (184) ve PARS 4×4 aracını ise tekerlekli tip (76) tanksavar aracı olarak üretmektedir. Bu kapsamda ilk seri üretim STA teslimatı, Mart 2020’de Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmiştir.

STA araçları, Türk Kara Kuvvetleri envanterinde bulunan Rus menşei KORNET-E ile Roketsan tarafından yerli imkanlarla geliştirilen OMTAS Tanksavar Füzesi’ni kullanmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu