Stinger üretimi için 70 yaşındaki emekliler iş başı yaptı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li Raytheon şirketi, Stinger Omuzdan Atılan Hava Savunma Füzesi (MANPADS) üretimini yeniden başlatmak amacıyla 70 yaşındaki emeklileri tekrar işe alıyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı ile birlikte ABD başta olmak üzere birçok NATO ülkesi, ellerindeki Stinger MANPADS’leri Ukrayna Ordusu’na hibe etti. Stinger stokunun hızla azalmasının ardından ABD’li Raytheon şirketi, 20 yıldır üretilmeyen füzeleri tekrar üretmek için kolları sıvadı.

STM Banner

Raytheon, Ukrayna Ordusu tarafından yoğun olarak kullanılan Stinger füzelerinin nasıl üretileceğini çalışanlarına öğretmeleri için emekli mühendisleri çağırdı. RTX’in Raytheon bölümünün başkanı Wes Kremer geçen hafta Paris Air Show’da verdiği bir röportajda “Stinger 20 yıldır üretilmiyordu ve savaşın ilk 48 saatinde aniden gösterinin yıldızı oldu ve herkes daha fazlasını istiyor” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri, Rus uçaklarını düşürmek için Ukrayna’ya yaklaşık 2 bin adet ısı güdümlü füze gönderdi. Bu füzelerin tamamı ABD askeri stoklarından geldi. Ve Biden yönetimi bu hafta Ukrayna’ya daha da fazla Stinger göndereceğini söyledi.

Stinger-MANPADS

ABD Ordusu Mayıs 2022’de 1.700 adet Stinger siparişi verdiğinde Pentagon, füzelerin 2026’ya kadar teslim edilmeyeceğini söylemişti. Kremer, fabrikanın kurulması ve çalışanların eğitilmesi için gereken süre nedeniyle Stinger’ların üretim hattından çıkmaya başlamasının yaklaşık 30 ay alacağını söyledi.

Kremer, “70’li yaşlarındaki emekli çalışanlarımızı… yeni çalışanlarımıza bir Stinger’ın nasıl üretileceğini öğretmeleri için geri getiriyoruz. Depolardan test ekipmanlarını çıkarıyor ve üzerlerindeki örümcek ağlarını temizliyoruz.” dedi.

Öte yandan Stinger’in üretiminde geçmişte ASELSAN ve Roketsan gibi Türk şirketleri de görev almışlardı. Stinger, halen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ana portatif hava savunma füze sistemi olarak bulunuyor. Ancak yerlerini, bu yıldan itibaren Roketsan tarafından geliştirilen SUNGUR MANPADS‘e bırakmaya başladılar.

Stinger MANPADS
Stinger MANPADS

FIM-92K Stinger MANPADS Özellikleri

Azami 8 kilometre menzile sahip olan Stinger Füzesi, 3.5 kilometre irtifadaki hedeflere karşı angajman gerçekleştirebiliyor. Kızılötesi güdümlü füze, 12.7 kilogram ağırlığa sahip. Stinger Füzeleri, Türkiye de dahil olmak üzere birçok NATO üyesi ülkenin temel MANPADS’i konumunda bulunuyor. Ayrıca NATO dışındaki ülkeler tarafından da yoğun olarak kullanılıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Defense One

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu