STM’den Pakistan’a AGOSTA 90B Teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

STM, Pakistan Agosta 90B Denizaltı Modernizasyonu Programı kapsamında modernize ettiği ilk AGOSTA 90B sınıfı denizaltıyı Pakistan Donanması’na teslim etti. 

STM Genel Müdürü Özgür GÜLERYÜZ, AGOSTA 90B sınıfı denizaltıların modernizasyon faaliyetleriyle ilgili SavunmaSanayiST ve Savunma Sanayii Dergilik ortak yayını esnasında önemli açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Pakistan Donanması için yürütülen proje kapsamında ilk denizaltının teslim edildiğini belirten GÜLERYÜZ, “AGOSTA denizaltılarının ilki, Pakistan Donanması’na teslim edildi ve kullanılmaya başlandı. Üçüncü denizaltının modernizasyonuna da çok kısa süre önce başladık. İkinci gemi de devam ediyor. İnşallah en yakın sürede onun da teslimatı gerçekleştirilecek.” dedi.

Agosta 90B Denizaltı Modernizasyonu

Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait AGOSTA 90B sınıfı denizaltıların modernizasyonunu kapsayan proje, STM ana yükleniciliğinde gerçekleştirilmektedir.

Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterinde yer alan Fransız yapımı AGOSTA 90B sınıfı denizaltıların yarı ömür modernizasyonu amacı ile biri kesin, ikisi opsiyonlu üç denizaltının modernizasyonunu içeren anlaşma; Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı ile STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. arasında 22 Haziran 2016 tarihinde Pakistan’da imzalanmıştır.

Modernizasyon kapsamını; Atış Kontrol Sistemi, Sonar Suiti, Elektronik Harp Sistemi, Radar ve Periskop Sisteminin değiştirilmesi oluşturmaktadır. Ana yüklenici olarak STM tarafından entegrasyon tasarımı, ilgili dokümanların hazırlanması, entegrasyon faaliyetleri, test ve tecrübeler ile birlikte Entegre Lojistik Destek hizmetlerinin verilmesi sağlanmaktadır. Proje, Pakistan’da realize edilmekte olup tüm işçilik PN Dockyard tarafından sağlanmaktadır.

Proje çerçevesine HAVELSAN ve ASELSAN gibi yerli firmaların da sistemleri de modernizasyon kapsamında dolaylı yoldan ihraç edilmektedir.

STM bu ihaleyi, denizaltıyı üreten Fransız şirkete karşı kazanarak önemli bir başarı sergilemiştir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Anti-Radyasyon KARGU sahaya çıkmaya hazırlanıyor 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu