Türkiye İle Pakistan Arasında İHA İhracat Anlaşması

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ve Pakistan’ın Milli Mühendislik ve Bilim Komisyonu (NESCOM) ile “İnsansız Hava Araçları” özelinde sözleşme imzalandı.

Sözleşme, özellikle ANKA insansız hava aracının geliştirilmesini sağlayacak.

STM Banner

Sözleşme kapsamında ANKA’ya ait komponentlerin üretilmesi ve geliştirilmesi sağlanacak. İnsansız Hava Araçları için potansiyel pazarı büyütmek ve Pakistan ile Türkiye arasında olan işbirliğini artırmak için imzalanan sözleşme kapsamında TUSAŞ ve NESCOM; istihdam, kaynak ve teknoloji transferinden birlikte sorumlu olacak.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ilgili sözleşme kapsamında şunları anlattı: “ANKA İHA sistemlerimiz kapsamında Pakistan ile yaptığımız sözleşme İHA sektörüne önemli kazanımlar sağlayacak. Özellikle Pakistan’ın Milli Mühendislik ve Bilim Komisyonu ile yaptığımız bu kazanım İHA’larımızın güçlenmesini sağlayacak. Tarihten gelen kardeşliğimizi her iki ülkenin kazanımları için devam ettirmemiz çok önemli bir yer taşıyor. Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız insan kaynağı iş birliğini yine bu sözleşmede de hayata geçireceğiz. Bunun yanında; üretim ve özellikle teknolojik gelişimleri de birlikte geliştireceğiz.”

Yeni Nesil ANKA

TUSAŞ, daha önce ANKA İHA’nın faydalı yük kapasitesini 200 kilogram ve havada kalış süresini ise 24 saat olarak açıklamıştı. Ancak kısa süre önce revize edilen bilgilere göre ANKA, artık 350+ kilogram faydalı yük kapasitesine ve 30 saat havada kalış süresine sahip. Bu özellikler, kanat yapısında değişiklik yapılması sonucunda ortaya çıkan Yeni Nesil ANKA konfigürasyonuna ait.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk Hava Kuvvetleri’ne Yeni Nesil ANKA Teslimatı

Türk Hava Kuvvetleri’ne Yeni Nesil ANKA Teslimatı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu