STM Üretimi KARGU Kamikaze İHA’ya 20 Ülke Talip

Roketsan-ATMACA-Banner

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, STM ürünlerindeki gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. 20 ülkenin KARGU ile ilgilendiği belirtildi.

TEKNOFEST Azerbaycan kapsamında Bakü’de bulunan Güleryüz, Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin sorularını yanıtladı.

STM Banner

Azerbaycan Deniz Kuvvetleriyle uzun süredir görüşmeler yürüttüklerini kaydeden Güleryüz, şunları kaydetti:

“STM’nin en büyük yetkinliği mühendislik. MİLGEM, İ sınıfı firkateyn, denizaltı modernizasyonu projelerinde mühendislik gücümüze dayalı olarak çözümler üretiyoruz. Azerbaycan’da da yapmaya çalıştığımız o.

Hazır bir ürün değil, Azerbaycan Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik ne tarz ürünler üretilebilir, ne tarz platformlar ihtiyaçları karşılayabilir, bu konularda çalışıyoruz.

Azerbaycan Deniz Kuvvetleriyle konuşulup onların ihtiyaçları doğrultusunda sunduğumuz ürünlerimiz var. Beklentileri yüksek, hızlı, silah sistemleri oldukça güçlü, küçük boyutuyla etkin ve hızlı şekilde çözüm oluşturabilecek platformları, buna yanıt olabilecek ürünleri buraya getirdik.”

KARGU, ALPAGU, BOYGA ve TOGAN Sistemleri

Güleryüz, STM tarafından geliştirilen KARGU Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi ile 20 ülkenin ilgilendiğini belirtti, ALPAGU Sabit Kanatlı Vurucu İHA ise yakında TSK envanterine girecek.

KARGU’nun 2018 yılından bu yana etkin bir şekilde kullanıldığını kaydeden Güleryüz, KARGU ile Asya ve Güney Amerika’da ihracat başarıları yakaladıklarını ifade etti.

“20’den fazla ülke ile KARGU konusunda görüşmeler devam ediyor. Olma ihtimali de çok yüksek. Günümüzde her savaş ortamı gösteriyor ki İHA sistemlerine ihtiyaç giderek artacak.

KARGU ihracat çalışmaları devam ediyor. KARGU’nun farklı varyasyonları üzerinde çalışıyoruz. STM tarafından geliştirilen RF arayıcı başlığı KARGU’ya entegre ettik. KARGU’nun zırh delici mühimmatı üzerinde çalışıyoruz, çok kısa sürede tamamlanacak ve testlere başlayacağız diye bekliyoruz.”

BOYGA adını verdikleri mühimmat bırakan İHA’nın testlerinin başarıyla gerçekleştirildiğini anlatan Güleryüz, mühimmatları 500 metreden 15 metre çap içine düşürebildiklerini ifade etti.

Sabit kanatlı vurucu İHA ALPAGU testlerinin tamamlandığını ve çok kısa sürede Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesini beklediklerini bildiren Güleryüz, gözlemci İHA TOGAN’da da ilginin son dönemde arttığını belirtti.

ÖNERİLEN İÇERİK: STM’den Güney Amerika çıkarması


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu