Güney Kıbrıs Savunma Bakanı Pentagon’da İlk Kez Ağırlanacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Savunma Bakanı Charalambos Petrides Pazar günü Pentagon’u ziyaret edecek. GKRY’li bir savunma bakanı ilk kez Pentagon’da ağırlanacak.

GKRY Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Savunma Bakanı Charalambos Petrides’in Pazar günü çalışma ziyareti kapsamında Pentagon’u ziyaret edeceği açıklandı.

STM Banner

“Bu, Kıbrıs Cumhuriyeti Savunma Bakanı’nın Pentagon’da ikili istişareler için ilk ziyareti. Bu gelişme, savunma alanında gelişmiş Kıbrıs-ABD iş birliğinde bir dönüm noktasıdır.”

Petridis, ABD ziyareti sırasında üst düzey Pentagon, Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilileriyle bir araya gelecek, düşünce kuruluşlarının toplantılarına katılacak.

Petridis, ziyareti sırasında ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Kathleen Hicks ile de görüşecek. Görüşmede ikili savunma ve askeri iş birliği ele alınacak.

ABD’nin bir süredir GKRY’ye yönelik silah ambargosunu kaldıracağı iddialar arasında yer alıyor.

ABD, geçtiğimiz yıllarda GKRY’ye yönelik silah ambargosunu gevşeterek “ölümcül olmayan silahların” GKRY’ye ihracatına yeşil ışık yakmıştı.

Türkiye ise bu karara şöyle tepki göstermişti:

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Ne ekipman sağlarsanız sağlayın, biz de bunları Kuzey’e katbekat göndeririz. Fakat ne olur? Gerilim tekrar artar.

Ölümcül olmayan askeri ekipman göndereceklerini belirtiyorlar fakat burada önemli olan bunların içeriği değil. Ambargonun sadece GKRY için kaldırılması, GKRY’ye ve Yunanistan’a destek için benzer adımlar, adadaki eşitliği ve dengeyi bozar, çözüm aramadan uzaklaştırır.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin Silahları Ukrayna’ya Gidebilir


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, GKRY Savunma Bakanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu