STM’den Malezya’da kritik MİLGEM hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Malezya’nın MİLGEM Korvetleri’ne yönelik ilgisinin derinleştiği bir dönemde, STM kritik bir hamle yaptı. Malezya, MİLGEM için iyi niyet anlaşması imzalandı.

Kıyı Görev Gemisi (LMS) Batch II Tedarik Programı kapsamında Malezya, ilk etapta 3 adet korvet tedarik edecek. Malezya’nın LMS Batch II Programı için MİLGEM ADA Sınıfı Korvetleri değerlendirdiği bir dönemde STM, kritik bir hamle yaparak Malezya’da önemli bir anlaşma imzaladı.

STM Banner

LIMA’23 Fuarı için Malezya’da bulunan STM; LMS Batch 2 ve MPMS Projeleri kapsamında, Technology Depository Agency Berhad (Malezya-TDA) ile askeri denizcilik alanında teknoloji transferi de içeren iyi niyet anlaşmasına imza attı.

Böylelikle MİLGEM’in Malezya’ya yönelik ihracatı yolunda, önemli bir adım atılmış oldu. Malezya, LMS Batch 2 Programı kapsamında ilk etapta 3 ve nihai aşamada ise 8 adet korvet tedarik etmeyi amaçlıyor. Programın ilk fazı kapsamında tedarik edilecek 3 adet korvet için ayrılan bütçe ise yaklaşık 530 milyon dolar.

MİLGEM Korvet

Edinilen bilgiye göre; Malezya, LMS Batch II Programı kapsamında tedariki ‘Devletten Devlete Anlaşma (G2G)” formatında yapacak. Son olarak bu alanda G2G anlaşması, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Ukrayna makamları arasında imzalanmıştı.

Bu G2G anlaşması kapsamında Türkiye’den STM şirketi, Ukrayna’ya 1’den fazla MİLGEM Korveti ihraç etti. Gemilerini inşa faaliyetleri halihazırda devam ediyor.

LMS Batch II Özellikleri

Littoral Mission Ship (LMS) Batch II Programı kapsamında tedarik edilecek korvetlerin; 80 ila 99 metre uzunluğa, satıhtan satha füze sistemlerine, 76mm ana batarya topuna, 30mm ikincil toplara ve hava savunma füzelerine sahip olması planlanıyor.

Halihazırda Türk Donanması envanterinde 4 adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet bulunuyor. Pakistan için 4, Ukrayna için ise birden fazla korvetin inşa faaliyetleri devam ediyor.

MİLGEM ADA Sınıfı Korvet

Ayrıca MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tasarımı baz alınarak geliştirilen MİLGEM İSTİF Sınıfı Firkateyn’in, bu yıl Türk Donanması’na teslim edilmesi planlanıyor. İlave 3 adet İSTİF Sınıfı Firkateyn için inşa faaliyetleri ise bu yıl başlayacak.

Multi Purpose Mission Ship (MPMS) Programı kapsamında ise Malezya, daha düşük silah yüküne sahip çok amaçlı gemiler tedarik etmeyi hedefliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu