P-3 Orion dönemi Norveç’te sona erip Arjantin’de başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Norveç Savunma Bakanlığı, P-3 Orion Deniz Karakol Uçağı filosunu emekli edeceğini açıkladı. P-3 Orion uçaklarının emekliliğiyle birlikte Andoya üssü de kapatılabilir.

The Defence Post’un haberine göre, Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri, 50 yıldır kullanımda olan “Orion” filosunu haziran ayının sonunda emekliye ayırmayı planlıyor. Bakanlığın yaptığı açıklamada, “P-3 Orion” filosunun, Andoya Askeri Hava Üssünden 30 Haziran’da son kez uçuş seremonisi yapacağı belirtildi.

STM Banner

“P-3 Orion”un bazı personellerinin ise yakınlardaki Evenes Askeri Hava Üssünde görevlendirilmelerinin planlandığı bildirildi. Norveç Hava Kuvvetleri, deniz gözetleme filosunun emekliliğiyle 65 yıldır aktif olan Andoya üssünün de kapatılmasının gündemde olduğunu vurguladı.

P-8A Poseidon filosuna geçiş

Hava Kuvvetleri, Boeing’in P-8A Poseidon keşif uçaklarının Norveç denizlerinin güvenliğini sağlaması için “P-3 Orion” filosunun yerini alacağını açıkladı.

İlki 2022’in şubat ayında ülkeye giren 5 P-8A uçağı, 6 “Orion” ve 2 DA-20 “Falcon” jetinin görevini üstlenecek.

P-8
P-8

Emekli olan Orion uçakları Arjantin’e satılıyor

Norveç hükümeti, emekliye ayrılan 4 “P-3 Orion” uçağını Kuzey Atlantik’teki Güney Amerika devriye operasyonlarını desteklemek için Arjantin’e satmayı kabul etti. İskandinav ülkesi söz konusu uçakları, 67 milyon dolara Arjantin’e göndereceğini bildirdi.

Arjantin Bakanlar Kurulu Başkanı Agustin Rossi, yapılan alışverişin ülkesinin güvenliğini sağlamak için 20 yıl yeterli olacağını ifade etti.

Boeing şirketinin yaptığı açıklamaya göre, 12.5 kilometre irtifaya çıkabilen “P-8A” uçakları saatte 908 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Söz konusu uçaklar önceki filolara göre daha az personele ihtiyaç duyarken, daha fazla yük kapasitesine ve gelişmiş savaş kabiliyetine sahip.

P-8A Poseidon

Aktif çoklu statik ve pasif akustik sensor sistemi ne sahip olan “Poseidon”, ters yapay açıklıklı tadar ve elektro optik/kızılötesi sensörleriyle birden fazla amaca hizmet edebiliyor.

“P-8A”nın denizaltı ve gözetleme görevleri dışında, istihbarat sağlama ve arama kurtarma operasyonlarında da oldukça etkili olduğu belirtiliyor.


AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu