STM’nin Sürü İHA’ları tatbikatta şov yaptı

Roketsan-ATMACA-Banner

STM tarafından geliştirilen Sürü İHA’lar, Haydar Aliyev Tatbikatı’nda şov yaptı. Sürü Drone Operasyon Projesi (BUMİN) bir kez daha kanıtlandı.

STM’nin milli mühendislik kabiliyetleri ile geliştirdiği, Sürü Drone Operasyon Projesi (BUMİN) Haydar Aliyev Tatbikatı’nda göz doldurdu. Senaryo gereği, havalanan 6 KARGU platformu, sürü drone operasyonu gerçekleştirdi.

STM Banner

Tatbikat kapsamında, Türk güvenlik güçlerinin de envanterinde bulunan; Türkiye’nin ilk milli vurucu İHA’sı KARGU, milli gözcü İHA TOGAN, mühimmat bırakan İHA BOYGA başarıyla görevlerini tamamladı. Sabit kanatlı milli vurucu İHA sistemi ALPAGU da tatbikatta belirlenen hedefleri imha etti.

Sürü Drone Operasyonu Projesi (BUMİN)

STM’nin geliştirdiği sürü drone projesi ile KARGU’lar, kendi aralarında haberleşebiliyor ve görev paylaşımı yapabiliyor. Hedefleri belirleme ve önceliklendirme kabiliyeti ile İHA’lar sürü saldırısı yapabiliyor.

Sürü zekasına sahip İHA’lar; otonom şekilde intikal edebilirken, sürü olarak verilen görevi yerine getirebiliyor. Bu sistemler, derin öğrenme tabanlı bilgisayarlı görü teknikleriyle gerçek zamanlı nesne tespiti, teşhisi ve takibi gibi gelişmiş işlevlere sahip.

STM’nin Sürü Drone Operasyon Projesi “BUMİN ismini, eski Türkçe’den alıyor. Eski Türkçe’de “Tümen” ve “Birlik” anlamına gelen BUMİN aynı zamanda Göktürk İmparatorluğu’nun kurucusu olan Bumin Kağan’dan da ismini almaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu