ABD ile Hindistan’dan Tejası için F414 mutabakatı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD ile Hindistan, Tejas Mk2 savaş uçağında kullanılacak F414 turbofan motorları için bir mutabakat imzaladı. Mutabakat, F414’lerin Hindistan’da üretimini kapsıyor.

ABD’li General Electric (GE) şirketi, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin ABD ziyareti devam ederken, Hindistan’da F414 motorlarının üretimiyle ilgili bir mutabakat imzaladı. GE ile Hindustan Aeronautics Ltd (HAL) şirketi arasındaki mutabakat, Tejas Mk2 uçağında kullanılacak motorları kapsıyor.

STM Banner

GE’den yapılan açıklamada; anlaşmanın, GE’nin F414 motorlarının, Hindistan’da potansiyel ortak üretimini kapsadığı ve firmanın gerekli ihracat iznini almak için ABD hükümeti ile çalışmaya devam ettiği belirtildi. Açıklamada, mutabakat anlaşmasının, Hindistan ve Amerika arasındaki “savunma iş birliğinin” güçlendirilmesi için önemli olduğuna işaret edildi.

Söz konusu açıklama, Hindistan Başbakanı Modi’nin ABD ziyareti sırasında geldi.

GE; motorlar, havacılık sektöründe elektronik sistemler, hizmetler, mühendislik, imalat ve yerel kaynak bulma gibi alanlarda 40 yıldan fazla süredir Hindistan’da faaliyet gösteriyor.

MQ-9B SkyGuardian

Hindistan’dan milyar dolarlık MQ-9 siparişi

Öte yandan Hindistan, Başbakan Modi’nin ABD ziyareti öncesi bir adım daha attı ve 3 milyar dolar değerinde 31 adet MQ-9 serisi İHA siparişinde bulundu.

MQ-9’ların ilk sevkiyatın 10 adetle sınırlandırılması öngörülürken, teslimatın tarihi ise henüz bilinmiyor. Sonraki aşamada da İHA’larda kullanılacak füze ve bombalar sevk edilecek. Geri kalan 21 adet İHA’nın ise Hindistan’da üretilmesi söz konusu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu