Su-35S yanlışlıkla Su-30SM’yi vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu Havacılık ve Uzay Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Sukhoi Su-35S (NATO Rapor Adı: “Flanker-E”) savaş uçağı, GSh-30-1 otomatik topu ile yanlışlıkla Sukhoi Su-30SM (NATO Rapor Adı: “Flanker-H”) savaş uçağını vurdu.

Edinilen bilgiye göre; Rusya Federasyonu Havacılık ve Uzay Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları, Tver bölgesinde hava hava angajmanı konusunda eğitim icra ediyorlardı. Eğitim esnasında Sukhoi Su-35S savaş uçağı mürettebatı, simülasyon modundayken yanlışlıkla gerçek mühimmatları aktif hale getirdiler. Buna binaen Su-35S tarafından ateşlenen GSh-30-1 otomatikten toptan çıkan mühimmat, Sukhoi Su-30SM uçağını vurdu. Vurulan uçakta bulunan iki pilot, fırlatma koltuğu aracılığı ile uçaktan ayrıldılar. Uçak ise ormanlık alana düştü. Olayın sonucunda herhangi bir can kaybının veya maddi hasarın olmadığı öğrenildi.

STM Banner

Scramble; yer bakım ekibinin, Su-30SM savaş uçağında bulunan otomatik topu demonte etmeyi unuttuğunu iddia ediyor.

Hatırlanacağı üzere Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri, geçtiğimiz günlerde de 9M113 Konkurs Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) ile yanlışlıkla T-90A Ana Muharebe Tankı’nı imha etmişti. 9M113 Konkurs Anti-Tank Güdümlü Füze Sistemi tanka yönelirken; T-90A tankında bulunan Shtora Elektro-Optik Aktif Koruma Sistemi, ATGM’yi engelleyememişti.

Önerilen İçerik: Rusya’nın göklerdeki savaşçısı: Sukhoi Su-35 Çok Amaçlı Avcı Uçağı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu