Suriye hava savunma sistemine KGK darbesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, Bahar Kalkanı Harekatı esnasında yaptığı açıklama ile Suriye’de iki adet Su-24 savaş uçağının düşürüldüğünü ve üç adet hava savunma sisteminin imha edildiğini açıklamıştı.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre Esad Rejimi’ne ait söz konusu Buk-M2 (NATO Rapor Adı: “SA-17 Grizzly”) Orta Menzilli Karadan Havaya Füze (MR-SAM) Sistemi, ilk olarak Türk Hava Kuvvetleri’ne ait bir SİHA’ya angajman gerçekleştirdi.

STM Banner

Buna müteakiben Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üs (AJÜ) Komutanlığı’ndan havalanan savaş uçağı, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) ile söz konusu MR-SAM sistemini imha etti.

KGK

Kanatlı Güdüm Kiti

TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen Kanatlı Güdüm Kiti (KGK); mevcut güdümsüz 500lb’lik MK-82 ve 1000lb’lik MK-83 genel maksat bombalarını, havadan karaya uzun menzilli akıllı mühimmatlara çeviren kanatlı bir güdüm kitidir. KGK sayesinde MK-82 ve MK-83 bombalarına, her tür hava koşulunda hassas vuruş yeteneği kazandırılmaktadır.

KGK Yüksek irtifadan atıldığında azami 60 deniz mili (110km+), düşük irtifadan atıldığında ise azami 20 deniz mili (37km+) menzile ulaşabilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için lütfen buraya tıklayınız


SavunmaSanayiST.com özel haberidir. Kaynak gösterilmeden paylaşılamaz.

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu