Suudi Arabistan’a balistik füze saldırısı

Roketsan-ATMACA-Banner

Suudi Arabistan’a yönelik balistik füze saldırısı gerçekleştirildi… Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a yönelik saldırı, hava savunma sistemleri tarafından önlendi.

Edinilen bilgiye göre; Yemenli Husiler, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a yönelik olarak bir balistik füze saldırısı gerçekleştirdi. Riyad’ı hedef alan balistik füze, Suudi Arabistan Ordusu’na ait Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi tarafından imha edildi. Saldırının sonucunda herhangi bir zayiatın olmadığı öğrenildi. Ayrıca bazı kaynaklar ise füzenin THAAD ABM Sistemi ile düşürüldüğünü iddia etmekteler.

STM Banner

Ayrıca yine Yemenli Husiler tarafından, bugün sabah saatlerinde Suudi Arabistan’ın Cizan şehrine yönelik bir insansız hava aracı ile saldırı girişiminde bulunulduğu ve söz konusu İHA’nın düşürüldüğü öğrenildi.

Yemenli Husiler, Ocak 2020’de de Suudi Aramco’yu hedef almıştı. Husiler tarafından  Saudi Aramco tesislerine yönelik füze ve dron sistemleriyle bir saldırı düzenlenmiş, saldırı sonucu ABD, Suudi Arabistan ve İran arasında bir gerilim yaşanmıştı. Saldırıların ardından ABD ve Suudi Arabistan, Saudi Aramco tesislerinin güvenliği için ek bir dizi önlem almıştı.

Saudi Aramco, dünyanın en değerli şirketlerinden biri konumundadır.


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu