Suudi Arabistan F-15’lerine Türk mühimmatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Kraliyet Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’ne (RSAF) ait F-15SA tipi savaş uçaklarına, Roketsan tarafından geliştirilen yerli güdüm kiti entegre edildi.

Kraliyet Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-15SA tipi savaş uçağına, Roketsan tarafından geliştirilen yerli güdüm kiti entegre edildi. Konuyla ilgili olarak SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Kraliyet Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri (RSAF) envanterinde yer alan F-15SA platformu için, Türkiye’nin önde gelen roket ve füze sistemleri üreticisi şirketi olan Roketsan tarafından geliştirilen TEBER Güdüm Kiti entegrasyonuna yönelik çalışmalar, 2016 yılında başlatıldı. Bu kapsamda devam edilen çalışmalar sonucunda, 2019 yılı içerisinde Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’ne ait F-15SA uçağından 4 adet başarılı atış gerçekleştirildi ve entegrasyon çalışmaları başarıyla tamamlandı. İlerleyen dönemde, Suudi Arabistan makamları ile Roketsan arasında TEBER Güdüm Kiti tedarikine yönelik anlaşma imzalanması bekleniyor.

TEBER Güdüm Kiti

Roketsan TEBER, MK-81 ve MK-82 genel maksat bombalarının vuruş kabiliyetinin artırılması amacıyla tasarlanmış; havadan karaya Ataletsel Ölçü Birimi (AÖB), Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve/veya Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık (LAB) ile desteklenmiş hassas CEP (sapma) değerine sahip lazer güdüm kitidir.

TEBER kuyruk bölümü, hassas güdüm sağlayacak Ataletsel Ölçü Birimi (AÖB) ve Küresel Konumlama Sisteminden (KKS) oluşmakta olup, sahada kullanıcı tarafından çok hızlı bir şekilde bombaya entegre edilebilmektedir. Bomba gövdesi üzerinde bulunan gömlekler, stabilite ve kaldırma kuvveti sağlamasının yanı sıra, terminal güdüm fazında da yüksek manevra kabiliyeti sağlamaktadır.

Bombaların burun kısmına istenildiği zaman takılabilen yarı aktif Lazer Arayıcı Başlık (LAB), silah sistemine hareketli hedefler karşısında hassas vuruş kabiliyeti kazandırmaktadır. Lazer Arayıcı Başlık (LAB) bölümüne ayrıca yaklaşma sensörü ekleme seçeneği de mevcut olup bu sayede hedef tiplerine ve kullanıcı isteğine göre bombanın infilak edeceği yükseklik ayarlanarak, harp başlığının etkin olarak kullanılabilmesine olanak sağlanacaktır. Ayrıca, kuyruk bölümü, entegre edildiği bombaları tanıyabilme özelliği ile lojistik açıdan kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır.

Ayrıca TEBER, 3 metrenin altındaki sapma değeriyle Türkiye’nin ve dünyanın en hassas güdüm kitlerinin başında gelmektedir.

Teknik Özellikler

Güdüm Modları Sadece AÖB
AÖB+KKS
AÖB+KKS+LAB
AÖB+LAB
Harp Başlığı MK-81, MK-82
Arayıcı Lazer Arayıcı Başlık (LAB)
Yaklaşma Sensörü 2-15m
Menzil (Min,Maks) 2-28 km
CEP – 50 (Dairesel Sapma) < 3m
Manevra Kabiliyeti ± 3g
Hareketli Hedef Kabiliyeti < 50 km/h
Ağırlık (TEBER-82, TEBER-81) ~270 kg (595 lb), ~155 kg (345 lb)
Uzunluk (TEBER-82, TEBER-81) 2.65m (104″), 2.1m (81.5″)

Kaynak: SavunmaSanayiST.com özel haberidir. “SavunmaSanayiST.com” kaynak gösterilmeden paylaşılamaz.

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu