Suudi Arabistan Grom-2 alıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Suudi Arabistan, KACST ve Ukraynalı Yuzhnoye Tasarım Ofisi tarafından geliştirilen Grom-2 Mobil Kısa Menzilli Balistik Füze Sistemini, 2022 yılında envantere almaya hazırlanıyor.

Suudi Arabistan, Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri (KACST) ve Ukraynalı Yuzhnoye Tasarım Ofisi tarafından ortaklaşa geliştirilen Grom-2 füzesinin ilk bileşenlerini, Eylül veya Ekim 2019’da ilk ateşleme testini yapmak üzere teslim aldı. Test programının ilk aşaması için Suudi Arabistan’a motor, yedek parçalar ve geleneksel savaş başlıkları verildi. Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetlerinin, 2022 yılına kadar kullanıma hazır ilk Grom-2 Mobil Kısa Menzilli Balistik Füzesini teslim alması bekleniyor.

STM Banner

grom-2 missile ile ilgili görsel sonucu

Thunder-2 olarak da adlandırılan Grom-2, 50-280km menzile sahip Mobil Kısa Menzilli Balistik Füze Sistemidir. 480kg’lik harp taşlığı taşıyabilen füze, <50m’lik CEP (dairesel sapma) değerine sahip. Rusya ile yaşanan gerilimin ardından Grom-2’nin geliştirme faaliyetlerini hızlandıran Ukrayna’yı, Suudi Arabistan yönetimi fonluyor.


Kaynak: Defence Blog

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu