Suudi Arabistan’dan THAAD Anti-Balistik Füzesi hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

THAAD Anti-Balistik Füze Sistemi’nin bileşenleri, Suudi Arabistan’da üretilecek. İlgili sözleşme, kısa süre önce Lockheed Martin ile Suudi firmalar arasında imzalandı.

ABD’li Lockheed Martin şirketi, iki farklı Suudi şirketiyle Terminal Yüksek İrtifa Bölge Savunma (THAAD) Sistemi için alt yüklenici sözleşmeleri imzalayarak anti-balistik füze sisteminin parçalarını yerel olarak üretiminin önünü açtı. Suudi Arabistan’daki üretim hattı, ABD dışındaki tek hat olacak.

STM Banner

Yükleniciler arasında Riyad merkezli Middle East Propulsion Company (MEPC) ve Cidde merkezli Arabian International Company (AIC) yer alıyor. Sözleşmeler, Suudi Arabistan’daki “Askeri Endüstriler Genel Otoritesi (GAMI)” tarafından 2022 yılında açıklanan proje onaylarına müteakiben imzalandı. Lockheed Martin’den yapılan açıklamaya göre anlaşmalar “Suudi Arabistan’da THAAD Füzesi Kanisteri ve THAAD Füzesi Round Paletinin üretimini yerelleştirmesini” kapsıyor.

Palet üretimi AIC tarafından üstlenilirken, MEPC şirketi ise kanister üretimiyle ilgilenecek. World Defense Show 2024 Fuarı sırasında AIC’nin standında komple bir THAAD platformu sergilenirken, MEPC’nin standında da kanister sergilendi.

Lockheed Martin’in Entegre Hava ve Füze Savunma Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Jason Reynolds Breaking Defense’e verdiği demeçte “Lockheed Martin, bu ürünlerin Suudi endüstrisi tarafından ABD’de ürettiğimiz kalite gerekliliklerine uygun olarak üretilmesi için gereken tüm özel takım ve test ekipmanlarını, bilgileri, eğitimi ve teknik yardımı sundu.” dedi.

thaad füzesi, thaad hava savunma sistemi, thaad hss, thaad füze, Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma (THAAD) Sistemi

Suudi Arabistan’da üretilecek THAAD platformlarının sayısını belirtmese de Reynolds, üretilecek miktarın “önemli” olacağını ve “Suudi fabrikalarını uzun yıllar meşgul edeceğini” belirtti. Suudi firmaların alt sistemler ürettiğini ve platformların montajını yaptığını da sözlerine ekledi.

Janes’e göre; ABD Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın 15 milyar dolar maliyetle 44 lançer ve 360 füze tedarikini kapsayan THAAD anlaşmasını ilk kez 2017 yılında onayladı ancak silah sisteminin kurulacağı tesislerin en az iki yıl daha tamamlanması beklenmiyor.

Nisan 2016’da Suudi Arabistan, uluslararası firmalardan Krallığa teknoloji transferini amaçlayan ve savunma platformları için yüzde 50 yerel üretime ulaşmayı hedefleyen Vizyon 2030 girişimini başlattı. Bu durum, Amerikan firmaları gibi on yıllardır Krallığa ihracat yapan firmaları, yurtdışında daha yüksek seviyelerde parça üretme taahhüdünde bulunmaları için daha büyük bir ticari baskı altına sokuyor.

Anti-Balistik Füze Sistemi: THAAD

THAAD kısa, orta ve uzun menzilli balistik füzelere karşı koymak üzere tasarlanmıştır. İngiliz Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü savunma düşünce kuruluşuna göre, daha önce Orta Doğu’da Birleşik Arap Emirlikleri tarafından Husi militanlarının Zülfikar balistik füzelerini engellemek için kullanıldı.

ABD Hava Kuvvetleri de Ekim 2023’te Orta Doğu “bölgesinde” kuvvet korumasını arttırmaya yönelik daha geniş bir hamlenin parçası olarak bir THAAD bataryasının konuşlandırılacağını duyurdu.


Kaynak: Breaking Defense

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu