T-14 Armata tekrardan testlere başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu, 2015 yılında 20’den fazla T-14 Armata tankını hizmete almaya başlamış fakat tankın sahip olduğu yüksek maliyeti, insansız taretin yaşadığı elektronik problemleri ve Rusya’nın yaşadığı ekonomik daralmayı sebep göstererek, insansız kuleye sahip olan tek ana muharebe tankının seri üretimini durdurma kararı almıştı. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan gelen açıklamalara göre, 2019 yılında T-14 Armata tankı tekrardan devlet testlerine başlayacak.

Rusya, T-14 Armata tankının insansız kulesinde yaşadığı elektronik problemleri büyük oranda çözdüklerini ve bu yıl tekrardan Rus Savunma Bakanlığı’na bağlı olan araştırma ve geliştirme kurumları tarafından testlere tabi tutulacağını bildirdi. Ayrıca SavunmaSanayiST olarak edindiğimiz bilgilere göre ilk etapta Rus ordusu, ortalama 200 adet T-14 Armata tankının üretilmesini ve Armata modüler zırhlı araçlar platformu adı altında T-15 Zırhlı Muharebe Aracı ve Zırhlı Askeri Mühendislik Aracı’nın da kısa vadede üretime başlanmasını istiyor. Gelen açıklamalara göre Rusya, ilk olarak T80U tanklarına modernizasyon uygulayarak ellerinde bulunan 3000 adet tankı T-80 BVM adını verdikleri ve T-90 MS tankı ayarında olduklarını belirttikleri konfigürasyona yükseltmeye başladı. Aynı zamanda Rusya, Armata’nın ardından sahip oldukları en etkili tank olan T-90 MA tanklarını da yakın zamanda T-90 Prorvy-3 ismini verdikleri konfigürasyona yükseltmek için çalışmalara başladı.

STM Banner

İnsansız kuleye sahip ilk ve tek ana muharebe tankı olan T-14 Armata tankı, seri üretime girerek geleceğin Rusya’sının temel tank gücünü oluşturmaya başlayacak. Rus yetkililer tarafından tank dünyasında devrim yaratması için tasarlanan T-14 Armata tankının böyle bir devrim yaratabilecek güçte olup olmadığını ise önümüzdeki yıllarda hep beraber takip edeceğiz.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu