T-50IQ teslimatları tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI), Irak Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na (IqAF) son T-50IQ Golden Eagle Hafif Taarruz ve Jet Eğitim Uçağını teslim etti.

Konuyla ilgili olarak Irak Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Kore Havacılık ve Uzay Sanayii şirketi; Irak’ın sipariş ettiği 24 adet T-50IQ Golden Eagle Hafif Taarruz ve Jet Eğitim Uçağının teslimatını, 2 uçağı kapsayan son parti ile birlikte tamamladı. Bu kapsamda 2013 yılında başlayan Irak T-50IQ programı, 6 yılın sonunda 24 adet uçağın teslim edilmesiyle birlikte başarıyla tamamlandı.

STM Banner

Irak Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı aday pilotlar; temel uçuş eğitimlerini Sırbistan üretimi Utva Lasta 95 uçaklarıyla, orta derece pilotaj eğimlerini ise Beechcraft T-6 Texan II uçaklarıyla gerçekleştiriyorlar. T-6 Texan II uçaklarının ardından T-50IQ Golden Eeagle uçakları ile jet tekamül eğitimi alan pilot adayları, başarılı olmaları durumunda, Irak Hava Kuvvetleri envanterinde 36 adet bulunan Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon uçakları ile uçmaya hak kazanıyorlar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu