T129 ATAK helikopterleri Doğu Akdeniz semalarında

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait TUSAŞ T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri, ORUÇ REİS geriliminin ardından Doğu Akdeniz’de görüntülendiler.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde; Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Kara Havacılık Komutanlığı’na ait T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri’nin, Antalya’nın Kaş ilçesi açıklarında faaliyet gösterdikleri görüntülendi. Edinilen bilgiye göre, T129 ATAK helikopterlerinin uçuş gerçekleştirdiği bölgenin tam karşısı ise Türkiye Cumhuriyeti ile Yunanistan arasındaki gerilimin odak noktası olan Meis Adası.

STM Banner

Yunanistan ve destekçilerinin sert tutumlarına rağmen Türkiye Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatlerini korumaya devam ediyor. MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi tarafından NAVTEX ilan edilen sahada faaliyetlere devam edilirken; Türk Deniz Kuvvetleri, Türk Hava Kuvvetleri ve Türk Kara Kuvvetleri bağlısı unsurlar da bölgenin emniyetini sağlıyorlar.

Video: @kamerknc

T129 ATAK Helikopteri

Türk Havacılık ve Uzay Sanyii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri’nden, şu ana kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı’na yaklaşık 60 adet teslim edildi. Üstün performans parametrelerine sahip olan ATAK helikopterleri, aynı anda azami 8 adet L/UMTAS Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM), 16 adet CİRİT Füzesi, 4 adet Stinger Hava Hava Füzesi ve 76 adet 70mm Güdümsüz Roket ve 500 adet 20mm’lik top mühimmatı taşıyabiliyorlar.

Ayrıca ATAK helikopterleri, üstün aviyonik ve karşı tedbir sistemleri ile dikkat çekiyorlar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Değerli yorumculardan epey ses geleceğini umuyorum,bekliyorum. Hani derler ya bir delinin biri bir kuyuya taş atar, kırk akıllı çıkaramaz,sıcak havada beyin sulanmasına verin, olsun bitsin. Efendim, Meis gerçekten Kaştan sarihen görülür, belki sıkı bir yüzücü karşıya yüzebilir. Şimdi sıkı durun,yapalım diye değil ama mesela diye : Kaş’a bir havaalanı ve pisti yapalım. Maksat turizmi geliştirmek, kim ne diyebilir ? Etraf dağlık, yani deniz dolgusu gerekli. Tecrübemiz var, Karadeniz OrGirden filan. Dört kilometrelik bir pist. Bilin bakalım hangi yöne doğru ? Ama ne kıyamet koparırlar !! Dedik ya, kötü niyetimiz elbet yok, maksat turizmi geliştirmek !!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu