T700-TEI-701D Motoru Teslim Töreni Gerçekleşti

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayesinde yürütülen, TEI’nin ana motor yüklenicisi olduğu Genel Maksat Helikopteri Programı (GMHP) kapsamında üretilen ilk 4 adet T700-TEI-701D model turboşaft motoru, T70 Genel Maksat Helikopteri Platformlarında kullanılmak üzere; Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan, Metin Nurullah Sazak, Dr. Arslan Kabukçuoğlu ve Eskişehir Protokolü’nün katıldığı törenle Türk Havacılık Uzay Sanayii A.Ş.’ye teslim edildi.

Bu proje; TEI tarafından Eskişehir tesislerinde üretilen T700-TEI-701D turboşaft motorunun, Türkiye’de üretilen ilk helikopter motoru olması itibarıyla Türkiye’nin millî havacılık tarihinde yeni bir kilometre taşını oluşturmaktadır. Türkiye bu proje sayesinde helikopter üretebilen ülkeler arasında yer almaktadır.

STM Banner

Projenin katkıları üretim fazının ötesinde, T70 platformunda kullanılacak T700-TEI-701D motorların gelecekteki yaklaşık 30 yıllık yaşam ömürleri göz önüne alındığında, TEI’nin nihai kullanıcılara servis, bakım, onarım, revizyon, eğitim, teknik destek alanlarında hizmet verme ve yedek parça sağlama konusunda önemli katkıları olacak.

Proje sayesinde uluslararası alanda TEI’nin Avrupa, Orta Doğu ve Asya coğrafyalarında yer alan 20’nin üzerinde ülke envanterindeki T700 ailesi motorlarına servis, bakım, onarım, revizyon, eğitim, teknik destek hizmeti verme hakkı bulunması münasebetiyle Türkiye’den katma değeri yüksek, nitelikli mühendislik ve teknik destek hizmetleri ihracatı yapılabilecek.

Gelecekte yurt dışındaki ülkelerin TUSAŞ T70 helikopterini almak istemeleri ve kullanılacak motor olarak T700-TEI-701D isim plakalı motoru tercih etmeleri durumunda TEI üretimi motorların yurt dışına ihraç edilebilme imkânı da doğabilecek.

2020 yılından itibaren hızlı bir ivme ile başlayıp 2025 yılının sonuna kadar devam eden üretim süreci içinde TEI’de T700-TEI-701D turboşaft motorlarının Seri İmalat Fazı’na geçilmiş olacak ve ilerleyen zaman içinde haftada 1 motor üretebilme kapasitesine erişilecek. Böylelikle 236 adedi kesinleşmiş sipariş ve 12 adedi opsiyonel yedek motor olmak üzere toplamda 248 adet T700-TEI-701D motorun üretimi TEI tarafından gerçekleştirilmiş olacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu