Taarruz Helikopterlerine karşı ALTAY

Roketsan-ATMACA-Banner

Gelişen aviyonik teknolojisi ve anti-tank silahları, yakın geçmiş ve günümüzde A-10 Thunderbolt-2 (Warthog) gibi yakın hava destek uçaklarını bir kenara bıraktığımızda, taarruz helikopterlerini en büyük tank katillerine dönüştürdü.

Taarruz helikopterleri, 20/30mm’lik topları ve anti-tank füzeleri ile ana muharebe tanklarını, mükemmel vuruş açısı ve görüş üstünlüğü ile kolaylıkla imha edebilir hale geldi. İçten yanmalı bir motor tarafından yürütülmek zorunda olan yani kısıtlı bir motor gücüne sahip olan ana muharebe tankları da, bu duruma karşı en çok isabet alınan bölgelerini (ön kule – ön gövde öncelikli olmak üzere) güçlendirmek zorunda kaldı. Bu durum, helikopterlerin tanklar karşısında daha fazla öne çıkmasını sağladı. Çünkü zayıf noktalar edinilen tecrübelere göre daha da belirginleşti ve bu bölgeleri koruma adına çalışmalar yapılamadı.

STM Banner

Ana muharebe tanklarının en zayıf bölgeleri şüphesiz tavan ve arka bölümleridir. Bir ana muharebe tankını imha etmek, görev dışı bırakmak, belirli yetilerini kısıtlamak önemli olsa da bir tank ile karşılaşan her asker öncelikli olarak tank mürettebatını öldürmeyi amaçlar. Dolayısıyla zayıf bölgelere atış yapmak kadar mürettebatı hedef almak da önemli. Bu iki koşulu da sağlayan taarruz helikopterleri, burun topları ile tankları kevgire çevirip mürettebatı da öldürerek tankları kesin olarak saf dışı bırakabiliyor.

Burun toplarının yanı sıra ağır sınıf taarruz helikopterleri, 16 adetten fazla anti-tank füzesi taşıyabiliyor. Taarruz helikopterleri tarafından kullanılan bu füzelerin en az deliş değerine sahip olanı ERA+800mm delebilmekte. Bu rakam, neredeyse tüm tankları ön üst gövde ve kule yanak zırhları dışında her bölgeden delebilmek için yeterli. Burun topları ile korunması yetersiz ve kritik öneme sahip bölgelere her zaman atış yapamayan helikopterler, işlerini füzeler ile görüyor.

Peki ALTAY tankını hedef haline getiren, 16 adet anti-tank füzesine ve 30mm’lik burun topuna sahip bir helikopter, üretime geçtiğinde tank dünyasının enlerinden olacak olan tankımıza karşı neler yapabilir?

Burun toplarının yapabileceği tahribat ile başlarsak, taarruz helikopterleri burun topları ile eğer ki seyreltilmiş uranyum içeren bir delici mühimmat ile atış yaparsa, 30mm’lik bir mermi ile dik açıdan yapılan atışlarda ortalama 150mm deliş gücüne sahip olabilmektedir. Bu deliciyi şu anda sadece ABD kullanıyor. Seyreltilmiş Uranyum yerine Tungsten delici kullanılan mühimmatlarda ise bu değer 100-120mm’lere düşüyor. Bahsettiğim korunaksız, mürettebatı öldürebilecek ve helikopterler tarafından en kolay vurulabilecek bölge tank tavanıdır. ALTAY tankı tavan zırhı olarak 150mm RHA zırha sahiptir. ALTAY tankı, 30mm’lik bir burun topu tarafından sadece seyreltilmiş uranyum içeren ve neredeyse dik bir açı ile isabet edilen mühimmat ile bu bölgeden delinebilmektedir ancak dik bir açı ile tank tavanı vurmak bir saldırı helikopteri için neredeyse imkansız bir durum. Sonuç olarak ALTAY tankı, mürettebatını burun toplarına karşı koruyabiliyor.

ATGM saldırılarına karşı ise pasif, reaktif ve aktif korunmaya sahip. Pasif korunma ile başlayacak olursak, ALTAY tankı sahip olduğu Nera tabanlı bor-karbür kompozit zırh ile en çok isabet alan bölgelerini ATGM’lere karşı büyük oranda koruyabilir. Pasif zırhın yanı sıra reaktif zırh ile ALTAY tankı, ön ve yan gövde gibi helikopterler tarafından rahatça hedef alınabilecek olan bölgeleri koruyabilmektedir. Tandem mühimmatlara karşı her ne kadar reaktif zırhlar çok yeterli olmasa da fayda gösterecektir.

Anti-Tank füzelerine karşı ise ALTAY en önemli silahı ASELSAN AKKOR Aktif Koruma Sistemi olacaktır. 360 derecelik bir korunma sağlayacak olan AKKOR, gece-gündüz farketmeksizin zorlu şartlarda entegre olduğu tanka doğru gelen birden fazla füzeyi tespit ve imha yeteneğine sahiptir.

Sonuç olarak saldırı helikopterlerinin 2 önemli silahı olan burun topu ve anti-tank füzelerine karşılık ALTAY tankı; burun topuna karşılık kompozit zırha, anti-tank füzelerine karşı ise reaktif zırha ve en önemlisi AKKOR’a sahip olacaktır. Rakiplerine oranla saldırı helikopterlerine karşı mürettebatını çok daha yüksek oranda koruyabilecektir.


Yazar: Yusuf Metin     Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu