Tanklarda “stealth” teknolojisi

Roketsan-ATMACA-Banner

Geçici veya eksik olsa bile, gizlilik önemli bir taktiksel avantaj sağlar. Son zamanlarda gizliliğin önemi tanklar içinde geçerli olmaya başladı. Tanklar gürültülü çalışır ve önemli miktarda ısı yayarlar. Bu nedenle, bir “gizli tank” veya daha çok havacılıkta kullanılan ismiyle “stealth” tank oluşturmak için, bu izlerin azaltılması veya ortadan kaldırılması gerekir. Gizli bir tank üretmek için düşük kızılötesi veya IR izli, daha sessiz çalışan bir tank gerekir. Bir tankın ısı izini maskelemek, hem tespit edilmesini hem de hedef alınmasını zorlaştırır.

Düşük termal iz ve sessizlik, muharebe alanında mutlak avantaj sağlar. Gece ortamında verimli kullanılabilecek sistemler, termal görüntüleme sistemleridir. Bu sistemler zorlayıcı koşullarda bile (Sis, toz, vb.) düşmanı tanımlayabilir. Düşük ısı izi veya çevre sıcaklığı ile eşleşen tanklar, tank-tank muharebelerinde karar kılıcı niteliğinde olabilir.

STM Banner
UMTAS ATGM

Gelişen tanksavar teknolojisi ile ısı izi artık tanklar için ölümcül hale gelmektedir. UMTAS, OMTAS, Hellfire ve FGM-148 Javelin tarzı tanksavar füzeleri, kızılötesi (IR) veya görüntüleyici kızılötesi (IIR) güdüm sistemine sahiptirler.  Kızılötesi güdümü kullanan füzelere genellikle “ısı arayanlar” denir, çünkü kızılötesi sıcak gövdeler tarafından güçlü şekilde yayılır.

Isı izi artık sadece tank-tank muharebelerinde değil meskun mahal operasyonlarında da istenmeyecek bir durum. Bu tehlikeli gelişmeler ülkeleri ve firmaları artık bir gizli tank üretmeye itmiştir. Gizli tank oluşturmak için pek çok fikir ortaya konulmaktadır. Bunlardan birisi grafen levhalardır.

İyona batırılmış grafen levhalar , bir nesnenin termal izini koruyabilir veya çevre sıcaklığı ile eşleşebilir. Bir tankın yüzeyine uygulanan grafen levhalar, bir tankın termal izini ortadan kaldırabilir veya önemli ölçüde azaltabilir.

Gizli bir tank üretmek için elektrikli tankta bir seçenektir. SAIC ve Lockheed Martin de dahil olmak üzere bir ekip ilk ABD Elektrikli tank prototipini üretmek için çalışmaktadır; iki prototip aracının 2022 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. Elektrikli motorlarda ki, gelişmeler, gürültüyü ve ısıyı azaltarak veya ortadan kaldırarak gizliliği üst seviyeye taşıyacaktır.

Sessiz çalışan bir tank üretmek için içten yanmalı motorlardan vazgeçilmelidir. Aynı durum ısı izi içinde söylenebilir. İçten yanmalı bir motor bloğunun ısınması ise gövdeye ısı iletir. Bu gövdede ki ısı termal görüntüleme sistemleri ile görülmektedir. Ayrıca tankın diğer belirgin ısı izleri ise egzozlar ve paletlerdir. Egzoz çıkışlarının yaydığı ısı Polonya’nın geliştirdiği PL-01 tankında soğutularak giderilmeye çalışılmaktadır.

Polonya’nın geliştirdiği PL-01, tankın kızılötesi ve görsel izini azaltmak için tasarlanmıştır. PL-01 ayrıca egzozunu soğutarak termal izi düşürmeyi amaçlar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Acizane olarak Nükleer sistemle çalışan bir tank imkanı neden araştırma söz konusu olmuyor.70 tonluk tank 200-400 tonluk kapasiteye ulaşabilir. Bir gemi veya denizaltı ya uygulanabiliyorsa tanklar da bu gemi kadar olabilir. Yürüyen gemi yada yürüyen Ada neden olmasın işin içinde ÇILGIN Türk var. OKU icat eden, savaş tekniğini icat eden. YENİCERİ KÜLAH’i ile düşmana korku salan biz ne yapıyoruz. Vallahi bizim sanyilerimizde 1000 beygir gücünde motor yaparlar. Buna adım gibi eminim.saygilarimla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu