Tanksavar füzeyle vurulan İsrail helikopteri görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait CH-53 Yas’ur Ağır Nakliye Helikopteri, tanksavar füzeyle vuruldu. Yakıt tankı infilak eden helikopter, kullanılamaz hale geldi.

Hamas ile İsrail arasında 7 Ekim’de başlayan çatışmalar, İsrail tarafından Gazze bölgesinin bombalanmasıyla devam ediyor. İsrail’in bombardımanları sonucunda, aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği öne çıkıyor.

STM Banner

Öte yandan, iki taraf arasında 7 Ekim’de yaşanan çatışmalara ilişkin detaylar da netleşmeye devam ediyor. Son olarak, İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait CH-53 Yas’ur Ağır Nakliye Helikopteri’ne ait görüntüler, sosyal medyada paylaşıldı. Tamamen yanarak imha olduğu görülen helikopterin, Hamas tarafından tanksavar füzeyle vurulduğu iddia ediliyor.

İddialara göre; söz konusu helikopter, teknik arıza sonucu acil iniş gerçekleştirdi. Acil inişin ardından helikopter mürettebatı ile İsrail Komandoları, CH-53’ü tahliye ettiler. Tahliye sonrasında ise CH-53, Hamas unsurları tarafından tanksavar füzeyle vurularak imha edildi. Olayda ölü veya yaralı olup olmadığı bilinmiyor.

CH-53 Helikopteri
CH-53 Helikopteri

CH-53K King Stallion (Kral Aygır) Ağır Nakliye Helikopteri, ABD Donanması için şu ana kadar Sikorsky tarafından üretilen en büyük helikopterdir. CH-53K; azami 39.900kg kalkış ağırlığına, 4.880m servis irtifasına ve 293km/sa hıza sahiptir. Helikopterin uzunluğu 30.2m, yüksekliği 8.6m ve genişliği ise 5.3 metredir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu