İsrail CH-53 Yasur helikopterlerinin tamamını yere indirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail Hava Kuvvetleri, CH-53 Yasur Ağır Nakliye Helikopteri filosunun tamamını yere indirdi. Karar, bu hafta başında bir eğitim uçuşu sırasında ortaya çıkan “teknik bir arıza” sonrasında alındı.

İsrail’de Yasur olarak bilinen Sikorsky CH-53 Sea Stallion Ağır Yük Helikopteri, Çarşamba gecesi meydana gelen arızanın ardından İsrail’in merkezindeki bir hava üssüne güvenli bir iniş yaptı. İsrail Savunma Kuvvetleri ,olay sırasında herhangi bir yaralanma ya da hasar meydana gelmediğini açıkladı.

STM Banner

Yasur helikopterleri 50 yılı aşkın bir süredir kullanılıyor ve son yıllarda bir dizi bakım sorunu yaşayarak kısa sürelerle yere indirildiler. İsrail, Aralık 2021’de ABD’li Lockheed Martin şirketine 12 adet CH-53K Ağır Nakliye Helikopteri siparişi verdi. CH-53K’ların teslim edilmeleriyle birlikte CH-53 Yasur helikopterleri envanterden çıkarılacaklar.

CH-53 Yasur Kazaları

Kasım 2020’de bir Yasur helikopteri, sol motoruna bağlı bir dişlide meydana gelen teknik bir arızanın ardından İsrail’in güneyindeki açık bir alana acil iniş yapmak zorunda kalmış ve bu da uçağı tahrip eden bir yangına neden olmuştu.

Yine 2010 yılında bir Yasur helikopteri Karpat dağlarında İsrail-Romanya ortak alçak irtifa eğitim tatbikatı sırasında düşmüş ve helikopterdeki altı İsrailli ve bir Romen hava kuvvetleri subayı olmak üzere tüm mürettebat ölmüştür.

CH-53K
CH-53K

1997’de iki Yasur helikopteri, Lübnan’ın güneyinde havada çarpıştı. İsrail’in en yıkıcı hava felaketi olan bu olayda 73 asker öldü.

Yasur helikopterlerinin yerini alacak gelişmiş Sikorsky CH-53K King Stallion helikopterlerinin ilk partisinin 2026 yılında İsrail’e ulaşması planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Time of Israel

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu