Tarım ve Orman Bakanlığı ANKA alıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman yangınları ile mücadele için TUSAŞ üretimi ANKA İnsansız Hava Aracı (İHA) tedarik edileceğini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, CNN Türk’te Hakan Çelik’in programın konuk oldu. Bakan Pakdemirli; Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından 109 adet üretilecek T-70 Genel Maksat Helikopteri’nin Tarım ve Orman Bakanlığı için verilen sipariş sayısının, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı’nın ihtiyaçlarından dolayı 20’den 3’e indirildiğini açıkladı.

STM Banner

Bakan Pakdemirli, “TUSAŞ’tan ilk T70 yönetim helikopterlerimizi önümüzdeki yıl teslim alacağız. Uçuş hattında orman teşkilatına ait bir helikopterin olduğunu gördük. En güzel tarafı da bu helikoptere yerli ve milli yazılımların yüklenmiş olması. Gelecekte yönetim helikopteri olarak kullanacağımız bu helikopterleri orman yangınlarında mücadelede personel taşıma konusunda da kullanacağız.” ifadelerine yer verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ANKA alıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, T-70 helikopterlerine ek olarak yine TUSAŞ tarafından geliştirilen ANKA İnsansız Hava Aracı’nın da bakanlık envanterine katılacağını açıkladı. Bakan Pakdemirli, ANKA İHA’ların bu yangı sezonundan itibaren kullanılacağını belirtti.

T-70 Genel Maksat Helikopteri Projesi

T-70 Genel Maksat Helikopteri Projesi kapsamında; Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde ve Sikorsky, ASELSAN, TEI, Alp Havacılık firmalarının alt yükleniciliğinde, Sikorsky Aircraft firmasının S70i Helikopteri’nden yola çıkılarak geliştirilen T70 Genel Maksat Helikopteri, önümüzdeki 10 yıl süresince Türkiye’de lisans altında üretim modeliyle, 6 farklı kullanıcıya teslim edilecektir. İlk etapta 109 adet üretilecek olan helikopterin kullanıcıları; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü’dür.

Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu