Tayland Güney Kore’den ilave T-50TH alımı yapacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore medyası, Korea Aerospace Industries (KAI) ve Tayland hükümeti arasında ek T-50TH jet eğitim/hafif saldırı uçağı tedariki üzerinde anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Güney Kore medyasının KAI üretim tesisinden kaynaklarına dayandırdığı haberine göre; Tayland hükümeti ve KAI, Tayland Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin hava gücünü ve verimli pilot eğitimini geliştirmek amacıyla iki adet ek T-50TH uçağı tedariki üzerinde anlaştı.

STM Banner

KAI tarafından Tayland Hava Kuvvetleri için üretilen T-50TH, T-50 Golden Eagle’ın Tayland için geliştirilen özel bir versiyonudur. T-50 Golden Eagle ise Korea Aerospace Industries (KAI) tarafından Lockheed Martin ile birlikte geliştirilen Güney Kore süpersonik gelişmiş jet eğitim ve hafif savaş uçakları ailesidir. T-50, Güney Kore’nin ilk yerli süpersonik uçağı ve dünyanın birkaç süpersonik eğitim uçağından bir tanesidir.

T-50, 2011’den bu yana küresel pazardaki ayak izini Endonezya, Irak, Filipinler ve Tayland’a genişleterek  performanslarını ve eğitim verimliliğini birçok kez kanıtladı.

KAI T-50IQ Golden Eagle

T-50TH, pilotları F-16 ve JAS-39 gibi savaş uçaklarına hazırlamak için geliştirildi. T-50TH’ler envantere alındıkça L-39 gibi eski nesil eğitim jetleri yerini T-50TH’lere bıraktı.

Tayland Kraliyet Hava Kuvvetleri şu anda 12 adet T-50TH işletiyor, Mayıs 2019 tarihinde ise filosu için yeni uçaklar sipariş etti.

Türkiye’de de TUSAŞ, T-50 muadili HÜRJET Projesi’ni yürütüyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Bangladeş Ordusu Türk KAPLAN’ını teslim aldı

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu