Tayvan Çin Donanması’na ait Deniz Karakol Uçağı’nı önledi

Roketsan-ATMACA-Banner

Tayvan, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri’ne ait uçakların Tayvan Boğazı’nda umursamaz ve kışkırtıcı uçuşlar yaptığını basın açıklamasıyla duyurdu.

Edinilen bilgiye göre; Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri’ne bağlı KQ-200 deniz karakol uçağı, Tayvan hava sahasına girdi. Tayvan Hava Kuvvetleri, uçağın fotoğrafını çekerek uçağı Tayvan hava sahasının dışına çıkardı.

STM Banner

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin uçaklarının bilerek Tayvan hava sahasına geçtiğini ve buna yanıt olarak nöbette olan Tayvan Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçaklarının hemen bölgeye intikal ettirildiğini söyledi.

180 km genişliğindeki Tayvan Boğazı, Çin anakarasını özerk Tayvan’dan ayıran temel unsur. Pekin yönetimi, Tayvan’ı gerekirse zorla geri alınması gereken hain bir eyalet olarak görüyor.

Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’ndeki Çin özel temsilcisi Bonnie Glaser, uçuşu “olağandışı” olarak nitelendirdi ancak Çin savaş uçaklarının 1990’ların ortalarında ve sonlarında sık sık Tayvan Boğazı’ndaki orta hattı geçtiğini belirtti.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Ocak ayında Pekin’in Tayvan’ı kontrolü altına almak için güç kullanma hakkını saklı tuttuğunu, ancak barışçıl “yeniden birleşme” için çaba göstereceğini söyledi.

Tayvan ise bu açıklamalar üstüne F-16 savaş uçaklarını ve Patriot hava savunma sistemlerini modernizasyon kararı almıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu