Tayvan’a Harpoon Teslimatı 2028’de Tamamlanacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Tayvan, ABD’ye sipariş ettiği RGM-84L-4 Harpoon Satıhtan Atılan Füze Sistemlerini 2028 yılına kadar teslim alacak. Füzeler, kıyı savunma amaçlı olarak kullanılacak.

Geçtiğimiz yıl ABD tarafından onaylanan söz konusu satış; 400 adede kadar RGM-84L-4 Harpoon Blok II Satıhtan Atılan Füze Sistemi, 4 adet RTM-84L-4 Harpoon Blok II Eğitim Füzesi, 411 adet Konteynır, 100 adet Harpoon Kıyı Savunma Sistemi Taşıyıcı ve Fırlatma (TEL) Aracı, 25 adet Radar Kamyonu ve ilgili lojistik unsurlardan oluşan 100 adet Harpoon Kıyı Savunma Sistemi (HCDS)’ni içeriyor. Satışın toplam değeri ise 2.37 milyar ABD Doları.

STM Banner

Tayvan Savunma Bakanı Chiu Kuo-cheng, Tayvan’a yönelik RGM-84L-4 Harpoon teslimatlarının 2028 yılına kadar tamamlanmasının planlandığını açıkladı. Teslimatların başlangıç tarihi ise 2023 yılı olarak öngörülüyor.

Harpoon Blok II Gemisavar Füzesi, ABD merkezli Boeing şirketi tarafından geliştirilmiştir. Havadan satha ve satıhtan satha kullanılabilen Harpoon Blok II, 120+ kilometre menzile ve 226.7 kilogram ağırlığında bir harp başlığına sahiptir. Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde de bulunan füze, GPS/INS navigasyon sistemine sahiptir.

Harpoon

Ancak Tayvan tarafından sipariş edilen füzeler, kıyı savunma konfigürasyonundalar. Azami dört adede kadar Harpoon Füzesi taşıma ve fırlatma kapasitesine sahip TEL araçlarında kullanılacak füzeler, deniz ve kara hedeflerine taarruz yeteneğine sahip olacak. Tayvan, bu füzeler ile Çin Halk Cumhuriyeti Donanması’na karşı önemli bir kıyı savunma yeteneğine kavuşmayı amaçlıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Güney Kore ile ALTAY Tankı Motoru Anlaşması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu