TCG ANADOLU’ya Bayraktar TB2 SİHA

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, konuk olduğu NTV canlı yayını esnasında TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “TCG ANADOLU’yu bir silahlı insansız hava aracı gemisinde dönüştürecek Bayraktar TB2 ve çeşitli sabit kanatlı İHA projelerimiz var.” ifadelerine yer verildi. Böylelikle TCG ANADOLU Amfibi Harp Gemisi’nde Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’nın kullanılacağı ilk kez açıklanmış oldu.

STM Banner

Türk Donanması’nın amiral gemisi olacak TCG ANADOLU (L400)’nun, bu yıl içerisinde teslim edilmesi planlanıyor. TCG ANADOLU üzerinde, SİHA kullanımı için bir dizi tasarım değişikliğinin gerçekleştirileceği bilinmekte.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Baykar Savunma tarafından Bayraktar TB2 üzerinden geliştirilen ve daha fazla kalkış ağırlığına sahip olacak Bayraktar TB3 tipi SİHA’lar, TCG ANADOLU üzerinde kullanılacak. TCG ANADOLU’nun, 2022 yılı içerisinde Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD)

TCG ANADOLU

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi; Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekât alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu (Arap Yarımadasının kuzeyi, Hindistan’ın batısı) ile Atlantik Okyanusu (Avrupa’nın batısı, Afrika’nın kuzeybatısı)’nda kullanılabilecektir.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, 1 Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek ve envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile dönebilen rotorlu Osprey hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacaktır.

Ayrıca, F-35B gibi dikey iniş ile kısa mesafede kalkış yapabilecek taktik uçaklarında konuşlanabileceği TCG ANADOLU ile Türkiye Cumhuriyeti bölgesel güç aktarım kabiliyetini, orta ölçekli küresel güç aktarımına çevirebilecektir. TCG ANADOLU, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi üniteleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil en az 30 yatak kapasitesine sahip bir revir/hastaneye sahip olacak ve insani yardım operasyonlarında Hastane Gemisi olarak görev yapabilecektir.

Tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda inşa edilmesi planlanan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, TSK envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacaktır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Hope TCG ANADOLU operates a domestic drone similar to X-47B unmanned combat air vehicle , powered by Ukrainian based turbofan engine.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu