TCG YZB. GÜNGÖR DURMUŞ Hizmete Girdi

Roketsan-ATMACA-Banner

TCG YZB. GÜNGÖR DURMUŞ Lojistik Destek Gemisi, 8 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen tören ile Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girdi.

Selah Tersanesi tarafından inşasına başlanan fakat tersanenin yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle uzun süredir hizmete giremeyen TCG YZB. GÜNGÖR DURMUŞ Lojistik Destek Gemisi, 8 Aralık 2021 tarihinde Türk Deniz Kuvvetleri envanterine girdi.

STM Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında TCG YZB. GÜNGÖR DURMUŞ Lojistik Destek Gemisi’nin sözleşme imzası, 24 Kasım 2014 tarihinde Selah Tersanesi ile atılmıştı. Proje kapsamında 2 adet lojistik destek gemisinin, 26 ay içerisinde çok hızlı bir şekilde üretimi planlanıyordu. Projenin ilk gemisi olan TCG YZB. GÜNGÖR DURMUŞ Lojistik Destek Gemisi’nin yapımına, 25 Mart 2015’te başlandı. Gemi, 8 Ekim 2016 tarihinde kısa sayılabilecek bir süre içerisinde denize indirildi.

Projenin ikinci gemisi TCG ÜTGM. ARİF EMEKÇİ ise 7 Temmuz 2017 tarihinde denize indirildi. Donatım faaliyetlerine başlanan gemiler, 2018 yılında Selah Tersanesi’nin yaşadığı ekonomik sıkıntıların ardından 2019’da konkordato ilan etmesiyle beraber teslim edilemedi. Gemiler, uzun bir süredir tersanede bekliyordu.

TCG-YZB-GÜNGÖR-DURMUŞ-2

2021 yılının başında SSB ve STM arasında Lojistik Destek Gemilerinin Türk Deniz Kuvvetleri’ne tesliminin sağlanması için bir anlaşma imzalandı. STM ve Ada Tersanesi, yarım kalan 2 adet lojistik destek gemisini donatıp teslim edecek. İlk geminin hizmete girmesinin ardından ikinci gemi olan TCG ÜTGM. Arif Emekçi’nin de Şubat 2024 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

Lojistik Destek gemileri, Türk Deniz Kuvvetleri’nin ikmal ve lojistik destek kabiliyetlerini arttırmak amacıyla geliştirilmiştir. 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş ve ikmal yapmasına olanak sağlayan bir helikopter pistine sahip olan gemiler, ayrıca 2 adet ASELSAN STAMP uzaktan kumandalı silah sistemi ile korunmaktadır.

Gemilerin Özellikleri:

  • 106 metre boy
  • 80 metre genişlik
  • 18 ton kaldırma kapasiteli bir adet vinç
  • 336 ton helikopter yakıtı taşıma kapasitesi
  • 594 ton içme suyu taşıma kapasitesi
  • 8 adet konteyner taşıma kapasitesi
  • 108 metreküp kargo taşıma kapasitesi
  • 4 bin ton yakıt taşıma kapasitesi
  • 82 mürettebat
  • 2 adet ASELSAN STAMP uzaktan kumandalı silah sistemi

ÖNERİLEN İÇERİK: İstihbarat gemisi TCG UFUK envantere girdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu