Suudi Arabistan’ın Patriot Füzesi Stoku Tükeniyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Suudi Arabistan’ın Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi stoklarında ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Suudiler bu minvalde ABD’den “yüzlerce” füze tedarik etmek istiyor.

Wall Street Journal gazetesinde yer alan özel habere göre Suudi Arabistan’ın Patriot füzeleri neredeyse tükenmek üzere. Suudi Arabistan bu kapsamda ABD’den “yüzlerce” füze tedarik etmek için harekete geçmiş durumda.

STM Banner

Yemen’de yer alan İran destekli Husiler, neredeyse her hafta Suudi Arabistan’a yönelik füze ve İHA saldırıları icra ediyor. Suudi Arabistan ise bu tehditleri bertaraf etmek için hem Patriot hava savunma sistemlerine hem de savaş uçaklarına başvuruyor.

Füze Stokları Tükeniyor

Ancak saldırılar artık o kadar çok artmış durumda ki Suudi Arabistan’ın Patriot füzesi stoklarında sıkıntılar yaşanıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz ay içerisinde Suudi Arabistan’a yönelik 280 adet AIM-120C AMRAAM hava-hava füzesi satışına onay vermişti. DSCA açıklamasına göre Suudi Arabistan toplamda 280 adet AIM-120C-7/C-8 Gelişmiş Orta Menzili Hava-Hava Füzesi (AMRAAM) tedariki için ABD’ye talepte bulunmuştu. Satış kapsamında füzeler için gerekli olan diğer ekipmanlar da sağlanacak. Paketin büyüklüğü ise yaklaşık olarak 650 milyon dolar civarında olacak.

Yunanistan'a Ait Patriot Bataryası Suudi Arabistan'a Gidiyor
Yunanistan’a Ait Patriot Bataryası Suudi Arabistan’a Gidiyor

Satış, Suudi Arabistan’ın ulusal savunmasında önemli bir yer alan savaş uçağı filosu için orta menzilli füze stoklarını artırarak mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama kapasitesini artıracak. Suudi Arabistan’ın Eurofighter Typhoon, F-15C/D, F-15S ve F-I5SA programlarını destekleyecek ve ABD ile Suudi Arabistan arasındaki birlikte çalışabilirliği daha da güçlendirecek.

Suudiler Endişeli

WSJ haberine göre ise Suudi Arabistan, son zamanlarda artan Yemen kaynaklı İHA ve füze saldırılarının “ciddi yaşam kaybına veya kritik petrol altyapısında hasara neden” olmasından endişe ediyor.

Suudi Arabistan’ın bu kapsamdaki ek füze tedariki talebinin ABD tarafından resmen onaylanması bekleniyor. Haberde sözleri alıntılanan bir Biden yönetimi yetkilisi ise onay ile ilgili şu ifadeleri kaydetti:

“ABD, Yemen’de İran destekli Husi militanları tarafından fırlatılan füzeler ve insansız hava araçlarına karşı da dahil olmak üzere Suudi Arabistan’ın toprak savunmasını desteklemeye tamamen kararlıdır. Kapsama alanında boşluk olmaması için Suudiler ve diğer ortak ülkelerle yakın bir şekilde çalışıyoruz.”

Bir Suudi yetkiliye göre ise Suudi Arabistan, geçtiğimiz ay içerisinde 29 İHA saldırısına maruz kaldı. Ekim ayında ise bu saldırıların sayısı 25 olarak belirtildi. Aynı zamanda yine geçtiğimiz ay ve Ekim ayı içerisinde 11 balistik füze saldırısının önlendiği kaydedildi.

Saldırıların Ekonomik Boyutu

Suudi Arabistan, bölgedeki en iyi hava savunma şemsiyelerinden birine sahip. Bu kapsamda kullanılan Patriot sistemleri balistik füzeler ve İHA’ları etkisiz hale getirebiliyor. Suudiler aynı zamanda F-15 savaş uçaklarını da kullanarak İHA’ları düşürüyorlar. Ancak bunlar Suudi Arabistan’a oldukça pahalıya mal oluyor.

ABD’li yetkililere göre ise Suudi savunma sistemlerinin bu hedeflere yönelik başarı oranı neredeyse yüzde 90 civarında fakat bunun sonucunda çok ciddi bir mali kayıp oluşuyor ve füze stokları da yara alıyor.

Husilerin sadece 2021 yılı içerisinde Suudi Arabistan’a yönelik icra ettiği saldırıların sayısı ise 375 olarak belirtiliyor. Suudiler şu ana değin saldırıları önlemede başarılı olmuş durumlar. Amerikalı yetkililere göre her 10 füze/İHA saldırısında neredeyse 9’u etkisiz hale getirildi.

“Çim Biçme Makinesi”

Ancak her bir Patriot füzesinin maliyeti 1 milyon dolar. Etkisiz hale getirilen İHA’ların fiyatı ise sadece 10.000 dolar. Üstelik bu İHA’lar oldukça kolay üretiliyor ve neredeyse bedavalar. Amerikalı yetkililerin bu İHA’lara taktığı lakap ise “çim biçme makinesi.”

Suudi hükümeti füze tedariki için yalnızca ABD’ye değil, aynı zamanda Katar gibi birkaç Körfez ülkesine ve Avrupalı ülkelere de başvurularda bulundu.

Riyad, tüm Patriot sistemlerini ağzına kadar füzelerle doldursa dahi sistemin tamamen garanti sağlayabilmesi ise mümkün değil zira sistem 360 derecelik bir koruma sağlamıyor. Bu yüzden de bazı saldırılarda hava savunma füzeleri etkisiz kalıyor. Üstelik bazı saldırılar direkt olarak Suudi Arabistan topraklarından icra ediliyor.

Amerikalı yetkililerin aktardığına göre Husi’lerin gerçekleştirdiği bir İHA saldırısında Suudi Arabistan’a ait Patriot bataryasının arka kısmına düşen İHA, sistemin imha olmasına yol açtı.

ÖNERİLEN İÇERİKYunan Patriot Bataryası Suudi Arabistan Yolunda


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Wall Street Journal

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu