Tejas MK1A Gizlice İlk Uçuşunu Yaptı

Roketsan-ATMACA-Banner

Hintli yetkililer, Tejas’ın seri üretim için planlanan versiyonu Tejas MK1A’nın ilk prototipinin gizlice ilk uçuşunu yaptığını açıkladı.

Hindistan’ın yerli savaş uçağı Tejas MK1A FTB (Flying Test Bed), HAL (Hindustan Aeronautics Limited) tesislerinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi. HAL, ilk olarak Tejas MK1 seviyesinde olan SP-25 seri üretim numaralı uçağı MK1A seviyesine çıkardı. SP-25, MK1A versiyonu için test bed görevi görecek ve önümüzdeki 30 ay boyunca sertifikasyon testlerinden geçecek.

STM Banner

Testlerin tamamlanmasının ardından Mart 2024’ten itibaren Tejas MK1A teslimatları başlayacak. Hint Hava Kuvvetleri için sipariş edilen 83 adet uçağın teslimatının, 2029 yılında tamamlanması planlanıyor.

Tejas MK1A, 2020 yılında Full Operasyonel Kabiliyet (FOC)’e ulaşan Tejas MK1’lerin bir üst versiyonu. MK1A ile Tejas uçaklarına; İsrail üretimi Elta EL/M-2052 AESA radarı veya Hindistan üretimi Uttam AESA radarı, öz savunma sistemi, radar ikaz alıcısı ve harici karıştırma podu entegrasyonu yapılacak. MK1’e göre daha düşük bir ağırlığa sahip olacak. MK1’e göre yapılan en önemli değişikliklerden biri de MK1A’da Hindistan tarafından üretilen Astra 1 ve Astra 2 Görüş Ötesi Hava-Hava Füzeleri’nin kullanılacak olması. MK1 versiyonunda ise yalnıza FOC seviyesindeki MK1’lerde Derby Görüş Ötesi Hava-Hava Füzesi atma kabiliyeti bulunuyor.

Tejas - Python-5

Tejas’ın İhracat Potansiyeli

Hindistan, Tejas uçaklarının ihracı içinde önemli adımlar atıyor. Hindistan’ın ihracat için en büyük müşterisinin Mısır olması bekleniyor. Hintli kaynaklara göre Hindistan, Mısır’a Tejas MK1A uçaklarıyla beraber Dhruv ve LCH  helikopterlerinin seri üretiminin Mısır’da yapılması için tesis açılması teklifini, kısa zaman önce sundu. Bu teklif doğrultusunda Mısırlı yetkililerin kısa süre içerisinde HAL tesislerine bir ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor. Mısırlı yetkililer, 2021’deki Dubai Airshow’da 70 adet Tejas MK1A uçağı alımı planladıklarını açıklamıştı.

Tejas ayrıca Malezya’nın LIFT/LCA ihalesinde TUSAŞ tarafından geliştirilen HÜRJET ile yarışıyor. Malezya’ya Tejas MK1A uçaklarını teklif eden Hindistan, Malezya’ya sadece “depo seviyesinde bakım” için yetki veriyor. Halbuki Malezya, alacağı 18 adet hafif taarruz uçaklarının en az %30 oranında Malezya kaynaklı parçalarla üretilmesini istiyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ, HÜRJET İle Malezya’da İhaleye Katılıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu