Tempest ve FX Projeleri Birleşme Yolunda

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere ve Japonya, Tempest ve FX savaş uçağı programlarını birleştirme konusunda anlaşmaya yakınken, iki ülke yıl sonuna kadar yeni bir ortak proje üzerinde anlaşmayı hedefliyor.

Japonya’nın FX ve İngiltere’nin ise Tempest adındaki yeni nesil savaş uçağı programları, birleşme yolunda. Reuters tarafından edinilen bilgiye göre; iki ülke, söz konusu projeleri birleştirmeyi ve yıl sonuna kadar yeni bir proje üzerinde anlaşmayı hedefliyor.

STM Banner

Japonya, ilk kez büyük bir askeri program için ABD dışı bir ortak arıyor ve bu, Tokyo ile Londra arasındaki ilk büyük işbirliği olacak. Plandan haberdar olan kaynaklardan biri Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bu, Japonya ve İngiltere arasında eşit paylı ve on milyarlarca dolara mal olacak bir proje.” dedi.

Mitsubishi Heavy Industries (MHI) tarafından yönetilen Japon FX Programının, BAE Systems tarafından yönetilen İngiliz Tempest Programı ile birleştirilmesine yönelik bir haber, daha önce çıkmamıştı. Ancak Şubat 2022 tarihli bir haberimizde, İngiliz ve Japon şirketlerin Tempest’in bazı bileşenlerinin geliştirilmesi için iş birliği yaptığı bilgisine yer vermiştik. Öte yandan İngiltere ve Japonya, Tempest’in motoru için de iş birliği kararı almıştı.

İngiltere/Tempest/FCAS
İngiltere/Tempest/FCAS

İngiliz BAE Systems şirketi, Türkiye’nin yeni nesil savaş uçağı programı Milli Muharip Uçak (TF-X)’a da destek veriyor. Halihazırda 100 civarı BAE Systems mühendisi, doğrudan TUSAŞ’ın Ankara’daki ana tesisinde görev alıyor. Öte yandan diğer bir İngiliz şirket Rolls-Royce, MMU TF-X’in özgün motorunun geliştirilmesi için oldukça istekli. Rolls-Royce, Türk Kale Grubu ile birlikte çalışıyor.

Tempest Programı

BAE Systems, Rolls-Royce, MBDA ve Leonardo şirketleri ile İngiliz hükümetinin ortaklığında geliştirme faaliyetleri devam eden 6’ıncı nesil savaş uçağı Tempest, ilk kez 2018 yılında düzenlenen Farnborough Air Show esnasında tanıtılmıştı.

2035 yılında hizmeti girmesi planlanan jet, İngiltere’yi askeri uçaklarda bir dünya gücü halin getirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda İngiliz savunma sanayii şirketleri, 6’ncı nesil bir savaş uçağı için motor, stealth tasarım, aviyonik sistemler, silah sistemleri vb. alanlarda yeni teknolojiler geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürüyorlar.

Ancak İngiltere, Tempest’i tasarlama ve inşa etme konusunda yeterli teknik ve mühendislik yeteneğine sahip olsa da, geliştirme faaliyetlerine destek olacak ve uçağı satın alacak uluslararası ortaklar olmadan projenin ekonomik sebeplerden dolayı tamamlanamayacağını açıkça belirtti.

ÖNERİLEN İÇERİK: MMU’nun Özgün Motoru’nda Süreç Belirginleşiyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu