Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591)

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. arasında 30 Aralık 2016 tarihinde imzalanan sözleşmeye binaen Test ve Eğitim Gemisi programında ilk çalışmalar, Mayıs 2017 tarihinde başlatılmıştır.

İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde inşa işlemlerin tamamlanmasının ardından 9 Şubat 2019’da düzenlenen törenle Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591), denize indirilmiştir. Geminin, Türk Deniz Kuvvetlerinin test ve eğitim ihtiyaçlarının yanı sıra sinyal ve elektronik istihbaratı görevlerinde de kullanılması planlanmaktadır. MİLGEM Ada Sınıfı Korvet tekne formu kullanılarak dizayn edilen Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591), ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dâhil 45 gün boyunca kesintisiz seyir yapabilecektir.

STM Banner

2021 yılı içerisinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen TCG UFUK (A-591), tehdit olarak algılanmaması için tıpkı muadillerindeki gibi herhangi bir büyük çaplı silah sistemine sahip değildir. Ancak gemi, öz savunma amacı ile düşük kalibreli makinalı tüfekler ile donatılmıştır.

Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyan geminin; 99,5 metre tam boya, 14,4 metre azami genişliğe, 2 bin 400 ton deplasmana ve 3,6 metre su çekimine ve 10 tonluk bir helikopter için gerekli platforma sahip olduğu bilinmektedir.

TCG-UFUK
@Sailor87

Hizmete alınan TCG UFUK İstihbarat Gemisi’nin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı tarafından müşterek olarak kullanılacağı tahmin edilmektedir. Geminin denize indiriliş törenine MİT Başkanı Hakan Fidan’ın katılması ile MİT Başkanlığı’nın web sitesinde TCG UFUK’un fotoğrafının bulunması, bu tahminleri desteklemektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: İstihbarat gemisi TCG UFUK envantere girdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu