Teyit edildi: Rusya Ukrayna’da Patriot’u vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna’da konuşlu bulunan ABD üretimi Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi, Rus Ordusu tarafından hedef alındı. Patriot sisteminde hasar meydana geldi.

ABD’li bir yetkili CNN’e yaptığı açıklamada, ABD yapımı bir Patriot hava savunma sisteminin, yerel saatle Salı sabahı erken saatlerde Kiev ve çevresine yapılan bir Rus füze saldırısı sonucunda muhtemelen hasar gördüğünü ancak imha edilmediğini söyledi.

STM Banner

Yetkili, ABD’nin halen sistemin ne derece hasar gördüğünü değerlendirmekte olduğunu söyledi. Bu, sistemin tamamen geri çekilmesi mi yoksa Ukrayna güçleri tarafından yerinde onarılması mı gerektiğini belirleyecek.

Rusya Savunma Bakanlığı Salı günü Telegram’da yaptığı açıklamada, “Kiev kentinde Kinzhal hipersonik füze sistemi tarafından yapılan yüksek hassasiyetli bir saldırıda, ABD yapımı Patriot hava savunma füze sistemi vuruldu” ifadelerine yer verildi.

Ukraynalı yetkililer Salı günü yaptıkları açıklamada, Rusya tarafından ateşlenen altı hipersonik füzenin tamamını başarıyla önlediklerini söyledi. Ancak yetkililer, ‘Rusların bir Patriot sistemini vurduğu’ iddiası hakkında yorum yapmayı reddetti. Ukrayna Hava Kuvvetleri sözcüsü Serhiy Ihnat, “Bu konuda yorum yapamayız. Rus kaynakları hakkında yorum yapmaktan kaçınacağız.” dedi.

ABD, Ukrayna'ya Patriot Hava Savunma Sistemi Yollamayı Planlıyor

Ukrayna’da şu anda biri ABD, diğeri de Almanya ve Hollanda tarafından ortaklaşa hibe edilen iki Patriot hava savunma sistemi bulunuyor. Bu sistemlerden hangisinin potansiyel olarak hasar gördüğü belli değil, ancak birinin kısa bir süre için bile olsa devre dışı kalması, Rusya’nın füze saldırılarının yoğunlaştığı bir dönemde Ukrayna’nın Kiev’i savunma kabiliyetini etkileyebilir.

Kinzhal füzesiyle vuruldu

ABD’li yetkililer geçen hafta CNN’e yaptıkları açıklamada Rusya’nın daha önce de Patriot sistemlerini hipersonik füzelerle hedef aldığını ve bunlardan birinin 4 Mayıs’ta gerçekleştiğini söyledi. Yetkililer, bu saldırının başarısız olduğunu ve Ukraynalıların füzeyi Patriot’a çarpmadan önce başarıyla önlediğini söyledi.

Ukraynalıların bu sofistike hava savunma sistemini temin etmek için yaptıkları yoğun lobi faaliyetlerinin ardından ABD, 10 hafta boyunca Ukraynalı askerlere bu sistemin bakımı ve kullanımı konusunda eğitim verdi. ABD’li ve Batılı yetkililer, Ukraynalıların geçen ay Ukrayna’ya ulaşan Patriot’ları kullanmayı bu kadar çabuk öğrenmeleri karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadı.

Patriot

Bir başka ABD’li yetkili de füze atışının Patriot bataryasının çeşitli bileşenlerinden birine isabet etmiş olmasının mümkün olduğunu söyledi. Tam bir Patriot bataryasının altı ana bileşeni vardır; jeneratörler, bir radar seti, bir kontrol istasyonu, antenler, bir fırlatma istasyonu ve hava savunma füzeleri. Bu bileşenler, bir Patriot füzesini ateşlemek ve başarıyla hedefine yönlendirmek için birlikte çalışır.

Ancak bileşenlerden birinin ya da birkaçının büyük hasar görmesi Ukrayna’yı sistemi çevrimdışı hale getirmeye ve daha kapsamlı onarımlar için ülke dışına çıkarmaya zorlayabilir.

Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi

Patriot, uzun menzilden gelen hedefleri tespit etmek için güçlü bir radara sahip ve bu da onu balistik füzeleri ve hava soluyan hedefleri önleyebilen güçlü bir hava savunma platformu haline getirmektedir. Ancak tehditleri uzaktan tespit etmek için gerekli olan radar yayını, düşmanın Patriot bataryasını tespit etmesini ve yerini bulmasını da mümkün kılıyor.

ABD’li yetkililer, Rus ordusunun Patriot’tan yayılan sinyalleri yakalayabildiğine ve Kinzhal  olarak bilinen hipersonik füzeyi kullanarak sistemi hedef aldığına inanıyor. Ukrayna’ya sağlanan daha kısa menzilli hava savunma sistemlerinden farklı olarak Patriot bataryası daha büyük ve daha sabit bir sistem olduğundan Rus güçlerinin zaman içinde yeri tespit etmesini mümkün kılınıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu