Savunma devi Leonardo’nun yönetiminde dikkat çekici değişim

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalya merkezli savunma devi Leonardo’nun yeni CEO’su, Roberto Cingolani oldu. Leonardo CEO’su Cingolani, aynı zamanda eski bir bakan.

İtalya’nın Leonardo savunma grubu yaptığı açıklamada, eski enerji ve çevre bakanı Roberto Cingolani’yi icra kurulu başkanı ve genel müdür olarak atadığını söyledi.

STM Banner

Salı günü erken saatlerde hissedarlar, Leonardo’nun %30.2’lik hissesiyle en büyük yatırımcısı olan İtalya Hazinesi tarafından sunulan ve aralarında Cingolani ile NATO’nun eski Afganistan Büyükelçisi Stefano Pontecorvo’nun da bulunduğu sekiz adaydan oluşan yeni yönetim kurulunu onayladı.

ABD’li şirketin adayları yönetimde

Alışılmadık bir şekilde, kalan dört yönetim kurulu üyesi ABD’li yatırım şirketi GreenWood Investors ve hedge fonu Sachem Head tarafından sunulan listeden seçilirken, İtalyan kurumsal yatırımcılar kulübü Assogestioni’nin rakip listesi yenilgiye uğradı.

Polonya AW149

Hedge fonunun kurucusu ve portföy yöneticisi Scott Ferguson, Reuters’e yaptığı açıklamada “Sachem Head şirketin mevcut stratejisini destekliyor ve yeni seçilen yönetim kurulunun Leonardo’da önemli hissedar değerini ortaya çıkarmak için doğru beceri ve deneyim karışımına sahip olduğuna inanıyor. Şirketin önümüzdeki yıllarda gerçek bir Avrupa havacılık ve savunma şampiyonu olarak ortaya çıkacağına inanıyoruz” dedi.

Ukrayna savaşından yararlandı

Leonardo, Ukrayna savaşının ardından artan hükümet savunma harcamalarından yararlandı ancak Alman Rheinmetall ve İngiliz BAE Systems gibi rakiplerinden daha az kâr elde etti.

Fizikçi geçmişi olan ve daha önce Leonardo’nun teknoloji ve inovasyon şefi olarak görev yapan Cingolani, geçtiğimiz aylarda İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’ye enerji politikası konusunda gayrıresmi olarak danışmanlık yaptı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Avrupalı füze üreticisi MBDA’nın İtalyan biriminin başkanı Lorenzo Mariani, Leonardo’nun eş genel müdürü olarak atandı.

T-129 ATAK

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Leonardo (eski AgustaWestland) ile birlikte geliştirdiği T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’nin üretimini halihazırda sürdürüyor. Bu iş birliği sayesinde Türkiye, taarruz helikopteri teknolojisini elde etti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu