TMR-II Kutlu Libya’da Türk askerinin can yoldaşı oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Elektroland Defence tarafından yerli imkanlarla geliştirilen TMR-II Kutlu Bomba İmha Robotu, Libya’daki Türk EOD Timleri tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı (MSB) resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Uzmanlarımıza uzaktan ve emniyetli müdahale imkânı sağlayan yerli ve milli robotumuz TMR II (KUTLU), EOD (Explosive Ordnance Disposal / Patlayıcı Mühimmat İmha) Timlerimizin Trablus/Libya’da icra ettiği EYP ve mühimmat imha çalışmalarında etkin şekilde kullanılıyor.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Haziran ayında MSB tarafından kamuoyu ile paylaşılan bilgi ve medyaya yansıyan haberlerde, darbeci Hafter ve milisleri tarafında sivil yerleşim yerlerine atılmış ve patlamamış çok sayıda mühimmat ile tuzaklanmış mayın/EYP (El Yapımı Patlayıcı)’lerin imha edilmesi için Türk EOD Timlerinin çalışma yürüttüğü duyurulmuştu. Paylaşılan görsellerde EOD Timlerinin imha operasyonlarında kullandığı TMR-II Çetin ve TMR-I Dinçer bomba imha robotları da medyaya yansımıştı.

Elektroland Defence tarafından geliştirilen TMR-II Kutlu bomba imha robotu; üç saate kadar operasyon süresi, 500 metre kablosuz kontrol alanı, 45 derece rampa tırmanabilme, 20 cm engel, 35 cm hendek geçebilme ve merdiven tırmanabilme özelliklerine sahip.

Ankara, Gölbaşı’nda; Yangınla Mücadele, Mühimmat İmhası (EOD) ve El Yapımı Patlayıcı (EYP) imhası dahil olmak üzere tüm bomba imha ekipmanları ve donanımları için AR-GE (Araştırma ve Geliştirme) çalışmaları yürüten Elektroland Defence firmasının çeşitli bomba imha robotları, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde hizmet veriyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu