Trump: Türkiye S-400 almaya mecbur kaldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 zirvesi kapsamında gittiği Japonya’da, ABD Başkanı Donald Trump ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, S-400 ve Suriye başta olmak üzere ikili ve bölgesel meseleler ele alındı. Görüşmenin ardından ABD Başkanı Trump tarafından yapılan açıklamalar ise bir hayli dikkat çekti.

Türkiye’ye Patriot’u, Obama yönetimi vermedi

STM Banner

Türkiye’nin S-400 almaya mecbur kaldığını işaret eden Trump, “Savunmaları için S-400’lere ihtiyaçları vardı. Sonrasında Rusya’ya gittiler ve S-400 aldılar. Çünkü benden önceki selefim olan yönetim satın almalarına izin vermedi. Müttefikimiz olmasına rağmen, büyük ordusu olmasına rağmen. Türkiye’nin askerleri son derece güçlü ve İdlib’de birlikte çalışıyoruz. Türkiye ile çok iyi anlaşıyoruz. Türkiye Patriot almak istedi ama Obama hayır dedi. Hiç adil değildi. Sürekli hayır dediler. Ve savunması için ihtiyacı vardı. Sonra Rusya’ya gittiler S-400 aldılar. Çünkü Patriot almasına izin vermediler. Benden önceki yönetim bunu satın almasına izin vermedi” dedi.

F-35 gerilimi hakkında açıklamalar

Türkiye’nin S-400 alımı sonrasında ABD ile yaşanan F-35 gerilimi hakkında açıklamalarda bulunan Trump, “Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzelerini almasından sonra ABD’nin şimdi sana Patriot füzeleri satalım, sen bu anlaşmadan vaz geç diyor. Türkiye S-400 füze sistemini almış parasını ödemiş. S-400 füzeleri almadan önce F-35 savaş uçakları için katılımda bulunmuş ve 100 savaş uçağı almak için önemli bir meblağ yapmış” ifadelerine yer verdi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu