TSK’ya 3 AKINCI, 2 AKSUNGUR ve 2 ANKA-S Teslim Edilecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri, Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) envanterini genişletmeye devam ediyor. Bu doğrultuda, yeni AKINCI, ANKA ve AKSUNGUR İHA teslimatları gerçekleştirilecek.

Halihazırda AKINCI, AKSUNGUR, ANKA ve Bayraktar TB2 tipi SİHA’ları aktif olarak kullanan Türk Silahlı Kuvvetleri, yeni SİHA teslimatlarına hazırlanıyor. 2022 yılı bitmeden TSK, 7 yeni SİHA’yı daha envanterine katmış olacak.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Temmuz-Aralık 2022 dönemi boyunca Türk Silahlı Kuvvetleri; 3 adet AKINCI, 2 adet ANKA-S ve 2 adet de AKSUNGUR tipi SİHA teslim alacak. ANKA-S’ler Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na, AKSUNGUR’lar ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek. AKINCI’ların ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve/veya Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi bekleniyor.

AKSUNGUR teslimatıyla birlikte Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki AKSUNGUR SİHA sayısı, 5’e yükselmiş olacak. Öte yandan Hava Kuvvetleri ile Kara Kuvvetleri Komutanlıkları envanterlerinde de 3’er adet AKINCI-B/A SİHA olduğu tahmin ediliyor. Envanterdeki ANKA sayısı ise 20’yi geçmiş durumda.

Bayraktar-AKINCI

AKINCI, ANKA ve AKSUNGUR

AKINCI; Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen AKINCI’lar, en güçlü konfigürasyondaki AKINCI-B’ler. AKINCI, 4 ülkeye ihraç edildi.

ANKA; Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılıyor. AKSUNGUR, 2 ülkeye ihraç edildi.

AKSUNGUR, halihazırda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Şu ana kadar 3 adet AKSUNGUR teslimatı gerçekleştirildi. AKSUNGUR, Türkiye’nin en uzun süre havada kalış kapasitesine sahip SİHA’sı.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ ve BAYKAR’dan Art Arda SİHA Teslimatları


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu