TUSAŞ ve BAYKAR’dan Art Arda SİHA Teslimatları

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayii şirketleri, güvenlik güçlerine yönelik SİHA teslimatlarına devam ediyor. Son iki gün içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri, 4 yeni SİHA’yı daha envanterine kattı.

Milli imkanlarla TUSAŞ tarafından geliştirilen ANKA ve AKSUNGUR ile BAYKAR tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 ve AKINCI tipi SİHA’lar, Türk güvenlik birimleri tarafından aktif olarak kullanılıyor. BAYKAR tarafından şu ana kadar 300’den fazla Bayraktar TB2 ile yaklaşık 10 adet AKINCI SİHA üretildi. TUSAŞ ise 50’den fazla ANKA ile 3 adetten fazla AKSUNGUR SİHA’nın üretimini tamamladı.

STM Banner

Son iki gün içerisinde BAYKAR, Türk Hava Kuvvetleri’ne 3 adet AKINCI-B SİHA teslimatı gerçekleştirdi. TUSAŞ ise 1 adet AKSUNGUR SİHA’yı, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim etti. Şu ana kadar teslim edilen AKINCI sayısı 9’a; AKSUNGUR sayısı ise 3’e yükseldi.

Bayraktar TB2; Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından aktif olarak kullanılıyor. Aynı zamanda 20’den fazla ülkeye de ihracat gerçekleştirildi.

Bayraktar-AKINCI

AKINCI; Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen AKINCI’lar, en güçlü konfigürasyondaki AKINCI-B’ler. AKINCI, 4 ülkeye ihraç edildi.

ANKA; Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılıyor. AKSUNGUR, 2 ülkeye ihraç edildi.

AKSUNGUR, halihazırda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Şu ana kadar 3 adet AKSUNGUR teslimatı gerçekleştirildi. AKSUNGUR, Türkiye’nin en uzun süre havada kalış kapasitesine sahip SİHA’sı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Bayraktar AKINCI-B’den Yeni İrtifa Rekoru


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu