TSK’ya NEFER Kuleli ZMA-15 teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri, NEFER Kuleli ZMA-15 Zırhlı Muharebe Araçlarını (ZMA) teslim almaya devam ediyor. Son olarak, muhtelif miktardaki aracın kabul faaliyetleri tamamlandı.

ZMA-15 araçlarının yarı ömür modernizasyonu devam ediyor. Son olarak, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından muhtelif miktardaki aracın kabul faaliyetleri tamamlandı. Proje kapsamında teslimatların, bu yıl tamamlanması planlanıyor.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca; muhtelif miktarda “NEFER” Kuleli Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ile DROPS aracının muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Modernize Edilen ZMA-15’ler

ASELSAN ana yükleniciliğinde yürütülen modernizasyon kapsamında ZMA’lara; 25mm NEFER Silah Sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi, KBRN Sistemi, Komutan, Nişancı, Personel ve Sürücü Gösterge Panelleri entegre edildi.

Ayrıca, FNSS tarafından ZMA platformlarında bakım, onarım faaliyetleri yapıldı ve İklimlendirme Sistemi, Isıtma Sistemi, Yangın Söndürme ile İnfilak Bastırma Sistemi alt sistemleri, platformlara entegre edildi

ZMA-15 Modernizasyon Projesi ile 134 adet eski nesil silah kulesine sahip araca modern insansız kule entegre etmek suretiyle araçların ateş gücü, tehdit algılama ve uyarı sistemleri ile beka yetenekleri güç ve aktarma sistemlerindeki iyileştirmeler ile hareket kabiliyeti en üst düzeye getiriliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu