ZMA-15 Modernizasyonunda İlk Teslimat Gerçekleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

ZMA Modernizasyonu Projesi kapsamında modernize edilen ZMA-15 Zırhlı Muharebe Araçları, bugün düzenlenen törenle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildiler.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 2019 yılında başlatılan ZMA Modernizasyon Projesi, ASELSAN ana yükleniciliğinde devam ediyor. Bugün, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in katıldığı tören ile ilk 5 araç Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

STM Banner

Tören kapsamında bir konuşma gerçekleştiren Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sözlerine Pençe-Kilit Operasyonu’nda şehir düşen Mehmetçikleri anarak başladı. Başkan Demir, “Kara harekât ortamının her geçen gün daha da karmaşık ve çok yönlü bir yapıya sahip olması kara gücünün vazgeçilmez unsurlarından olan zırhlı muharebe araçları üzerinde çalışmalar yapılması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.

Düşmanın nasıl ve hangi şartlar altında mağlup edileceği konusu harp tarihi boyunca devamlı olarak tartışılan bir konu olmuştur. Güçlü bir silah sistemine sahip olmak, çevik, süratli ve sürdürülebilir bir hareket yeteneği kara unsurları için elzem yeteneklerdir.

Zırhlı muharebe araçları ateş gücü ve manevra yeteneğini birleştiren ve ilave olarak hedefi fiilen ele geçirecek insan gücünün de intikali sağlayan çok yönlü araçlar olarak tasarlanmıştır. Gelişen teknoloji ve ülkemizin sahip olduğu imkânlar kullanılarak araçların yeteneklerini daha da artırılmaktadır.

Teslimatlar 2024’te Tamamlanacak

Hâlihazırda Kara Kuvvetleri Komutanlığımız envanterinde bulunan Zırhlı Muharebe Araçları Başkanlığımızın kuruluşuna müteakip imzalanmış olan en kapsamlı sözleşme ile tedarik edilmiş ve uzun yıllardır başarıyla görev yapmaktadır.  Geleceğin muharebe sahasında görev yapacak yeni nesil kara araçlarının tasarım ve üretimlerine yönelik çalışmalarımız ve projelerimiz tüm hızıyla devam ederken halen kullanılan araçlarımızın da elde mevcut imkânlar ile yeteneklerinin artırılması çalışmalarımızı da ara vermeden sürdürüyoruz.

ZMA Modernizasyon Projesi ile 134 adet eski nesil silah kulesine sahip aracımıza modern insansız kule entegre etmek suretiyle araçların ateş gücü, tehdit algılama ve uyarı sistemleri ile beka yetenekleri güç ve aktarma sistemlerindeki iyileştirmeler ile hareket kabiliyeti en üst düzeye getirdik. Bugün ilk aracın teslimi ile başlayan teslimatlarımızı 2024 yılı içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Modernize Edilen ZMA-15’ler

Yürütülen modernizasyon kapsamında ZMA’lara; 25mm NEFER Silah Sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi, KBRN Sistemi, Komutan, Nişancı, Personel ve Sürücü Gösterge Panelleri entegre edildi.

Ayrıca, FNSS tarafından ZMA platformlarında bakım, onarım faaliyetleri yapıldı ve İklimlendirme Sistemi, Isıtma Sistemi, Yangın Söndürme ile İnfilak Bastırma Sistemi alt sistemleri, platformlara entegre edildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Leopard 2A4, M60T ve M60A3’lere TİYK Modernizasyonu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu