TSK’ya Nüfuz Edici Bomba teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Makina ve Kimya Enstitüsü Kurumu (MKEK), Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Nüfuz Edici Bomba (NEB) Projesi kapsamında yeni bir teslimat gerçekleştirdi.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen ve Makina ve Kimya Enstitüsü Kurumu (MKEK) tarafından seri üretimi gerçekleştirilen Nüfuzu Edici Bomba (NEB)’nın yeni parti teslimatı, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na gerçekleştirildi.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Nüfuz Edici Bomba NEB teslimatlarımız devam ediyor. NEB; düşük çarpma hızlarında ve açılarında dahi yüksek delme etkinliği, programlanabilir ateşleme zamanları ve farklı hedef tiplerine karşı kullanılabilme özelliklerine sahip.” ifadelerine yer verildi.

Nüfuz Edici Bomba (NEB)

Nüfuz Edici Bomba (NEB), yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılmak üzere tasarlanan, “Ardışık Delici Harp Başlığı” teknolojisine sahip, Türkiye’de geliştirilen ilk beton delici mühimmattır. NEB’in dış geometrisi, güdüm kiti arayüzleri, kütle, kütle merkezi ve eylemsizlik özellikleri MK-84 (2000 lb.) Genel Maksat Bombası (GMB) ile benzerdir.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Hassas Güdüm Kiti ve Kanatlı Güdüm Kiti ile kullanıma uyumlu olan Nüfuz Edici Bomba (NEB), sahip olduğu Ardışık Delici Harp Başlığı teknolojisi sayesinde, düşük çarpma açılarında ve çarpma hızlarında dahi diğer ülkeler tarafından geliştirilen delici bombalara göre çok daha yüksek etkinlik sağlamaktadır.

Teknik Özellikler

Platform:F-4E/2020, F-16
Ağırlık:870 kg
Uzunluk:2600 mm
Çap:457 mm
Patlayıcı Tipi:PBXN 109 (Ana Delici) ; PBXN110 (Ön Delici)
Delme Gücü:En az 2,1 m kalınlığında 35 MPa (5000 psi) özelliğinde güçlendirilmiş beton
Tapa:Ön Delici ONUR-1 MOD4 ; Ana Delici FMU-152-A/B, 3″ Sert Hedef Tapaları
Nato Stok Numarası:1325 27 057 0863

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. ben erkan aydın kocaeli herekeden eğitim sistemimiz yanlış nedenmi her bireyin zekası ayrıdır ve her bireyin zekası doğrultusunda uzmanlaşacağı bilim dalınıda burada öğretmenler belirlemeli ve ona göre yetiştirilmeli bir öğrenci başarısızsa bu onun zeki olmadığını kanıtlar nice zeki insanlar derslerinde başarısız olmuş fakat zekilikleri daha sonradan anlaşılmış insanlar bulunur dünyada zeki insan deyip gecmeyşn bşr zeki veakıllı insan nice savaşlar kazanır ve nice üstün silahlar tasarlar ve nice hizmetlerde bulunur bilemezsiniz tabiki dindarlık şarttır bizleri yaradan mevla biz müslümanlara bazı şeyleri yasaklamışsa bu iyiliğimiz icindir bunu anlayanlar zaten anlamıştır bazı bela ve musibetler işlenen günahlardan kaynaklanır bizler günahkar kullarız bize ne düşer islam yolunda gayretli olmak bilerek veya bilmeyerek işlediğimiz günahlara tövbe eylemek unutmayalım sadece bir müddete kadar dünyada misafiriz tüm müslümanlara esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü bana din kardeşiniz erkan aydınada dualarınızı esirgemeyin lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu