TSK’ya Tandem L-UMTAS Füzesi teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, 25 adet Tandem Harp Başlıklı L-UMTAS Tanksavar Füzesi teslim edildi. Teslim edilen füzeler, kara ve hava platformalarınca kullanılacak.

Türkiye’nin hassas güdümlü mühimmat alanındaki teknoloji devi şirketi Roketsan, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik teslimatlarına devam ediyor. Son olarak Roketsan, 25 adet Tandem Harp Başlıklı L-UMTAS Tanksavar Füzesi’ni teslim etti.

STM Banner

Roketsan tarafından milli imkanlarla geliştirilen ve yerli imkanlarla üretilen L-UMTAS Tanksavar Füzesi; T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, AH-1W SuperCobra, S-70B Seahawk ve KMC Taktik Silah Sistemi tarafından kullanılabiliyor. L-UMTAS, tank ve benzeri zırhlı kara platformlarına ilaveten korugan ve siper gibi hedeflerin imhasında da aktif rol oynuyor.

L-UMTAS Tanksavar Füzesi

Azami 8 kilometre menzile sahip L-UMTAS Füzesi; Tandem Anti Tank, Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili ve Termobarik olmak üzere 3 farklı harp başlığı seçeneğine sahip.

Tandem harp başlığı, tank ve zırhlı araçlara karşı kullanılıyor. Yüksek İnfilaklı parçacık Etkili Harp Başlığı ise korugan ve siper gibi hedeflerin imhasında aktif rol oynuyor. Termobarik Harp Başlığı’nın ana görevi ise anti-personel amaçlı kullanım.

Teknik Özellikler

Çap160 mm
Uzunluk1,8 m
Ağırlık37,5 kg
Menzil8 km
Arayıcı BaşlıkLazer Arayıcı Başlık

Lazer arayıcı başlıklı L-UMTAS Füzesi’nin, Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlıklı UMTAS adında bir versiyonu da bulunuyor. UMTAS Füzesi, IIR Arayıcı Başlık sayesinde hedefe bir kere kilitlendikten sonra akabinde atıcı platformun bölgeden uzaklaşmasına olanak sağlıyor. L-UMTAS Füzesinde ise atıcı platformun veyahut herhangi bir dost unsurun, füze hedefe ulaşana kadar lazer işaretlemesi yapması gerekiyor.

Öte yandan Roketsan, L-UMTAS üzerinden LUMTAS-GM adında 16+ kilometre menzilli yeni bir füzenin geliştirme faaliyetlerini de sürdürüyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu