TÜBİTAK-SAGE füze yönelim kontrol teknolojisi geliştiriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), hava savunma sistemleri için füze yönelim kontrol teknolojisi geliştirdiğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak TÜBİTAK-SAGE tarafından yapılan açıklamada, “TÜBİTAK SAGE olarak; gelişmiş düşük reaksiyon süreli ve güvenli fırlatma teknolojilerine sahip Hava Savunma Sistemlerine giden yolda, soğuk atış teknolojisinin yanında, füze yönelim kontrol teknolojisini de geliştiriyoruz.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Genellikle Rusya tarafından geliştirilen hava savunma füzelerinde kullanılan soğuk atış (cold-launch) teknolojisi sayesinde, füze lançerlerinin ömürleri uzatılmakta ve küçük çaplı onarımların ardından tekrar kullanılabilir hale getirilmektedirler. Cold-launch kapsamında füze, ilk olarak bir gaz mekanizması aracılığıyla lançerden çıkmakta ve ardından ise motorunun faaliyete girmesiyle hedefe yönelmektedir.

Yine genellikle Rus yapımı hava savunma füzelerinde kullanılan füze yönelim kontrol teknolojisi ile füze; fırlatılış anından itibaren sahip olduğu manevra kabiliyeti sayesinde, çeşitli rota düzenlemeleri yapılmak sureti ile hedefinde yönelmektedir. Bu durum, füzenin performansı ile füzenin angajman şartları için büyük avantajlar sağlamaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu