TÜBİTAK-SAGE’nin Yeni Güdüm Kitleri: GÖKÇE ve GÖZDE

Roketsan-ATMACA-Banner

TÜBİTAK-SAGE tarafından milli imkanlarla geliştirilen GÖKÇE ve GÖZDE Güdüm Kitleri, ilk kez 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’21)’nda görücüye çıkacak.

Türkiye’nin güdüm kiti alanında önde gelen kuruluşlarından olan TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), halihazırda Hassas Güdüm Kiti (HGK) ve Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) ürünlerini Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanıma sunmuş durumda. TÜBİTAK-SAGE, F-16 ve F-4 tipi savaş uçakları tarafından kullanılan Mk-81, Mk-82, Mk-83 ve Mk-84 tipi genel maksat bombalarını güdümlü hale getirerek menzil artırımı ve hassas vuruş yeteneği kazandıran güdüm kiti ailesine, yeni üyeler kazandırmayı amaçlıyor.

STM Banner

Bu kapsamında geliştirilen GÖKÇE ve GÖZDE tipi güdüm kitleri, ilk kez IDEF’21 esnasında sektörün ilgisine sunulacak. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen GÖKÇE ve GÖZDE tipi güdüm kitleri, lazer arayıcı başlığa sahip olacaklar. Opsiyonel olarak GPS/INS güdüm sistemine de sahip olabilecek yeni güdüm kitlerinin en önemli özellikleri ise 70 km/sa hıza kadar hareketli kara hedeflerine etkili olabilmeleri.

Hareketli hedeflere angaje olma yeteneğine sahip GÖKÇE ve GÖZDE, TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen ilk safkan lazer arayıcı başlıklı güdüm kiti olma özelliğine sahipler. SAGE, daha önce de GPS/INS güdümlü Hassas Güdüm Kiti’ne lazer arayıcı başlık entegrasyonu gerçekleştirmişti.

PKK-IRAK-
Irak’ın Duhok bölgesinde etkisiz hale getirilen PKK/YPG’ye ait bir pick-up

GÖKÇE ve GÖZDE gibi hareketli hedeflere angaje olma yeteneğine sahip güdüm kitleri, özellikle Irak’ın Kuzeyine yönelik gerçekleştirilen hava harekatlarında etkili oluyorlar. Çoğunlukla Milli İstihbarat Teşkilatı ile Türk Silahlı Kuvvetleri iş birliğiyle gerçekleştirilen harekatların hedef setini, genel itibariyle hareketli kara hedefleri oluşturmakta.

ÖNERİLEN İÇERİK: TÜBİTAK-SAGE Müdürü OKUMUŞ’tan GÖKHAN Füzesi açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu