TULPAR Zırhlı Muharebe Aracı

Roketsan-ATMACA-Banner

TULPAR; muharebe sahasında yeni nesil tanklara etkin destek verebilen, sınıfının en üstün balistik ve mayın korumasına haiz, indirilmiş manga personeline yüksek ateş desteği sağlayabilen, en sert iklim koşullarında ve ağır arazi şartlarında üstün hareket kabiliyeti sunan, meskun mahal görevleri ve barış gücü operasyonları da dahil farklı görevlere uygun çok amaçlı bir araç platformu olarak tasarlanmıştır. Muharebe sahasında ihtiyaç duyulabilecek tüm görev donanımlarını standart olarak sunan TULPAR; A400M ile taşınabilirlik, modüler koruma yapısı, elektronik altyapı ve düşük siluet gibi teknik ve taktik özellikleri ile geleceğin zırhlı muharebe aracıdır.

Ä°lgili resimGeniş iç hacmi, yüksek taşıma kapasitesi ve esnek mimarisi ile gelecekte ortaya çıkabilecek zırh ve görev donanımı ihtiyaçlarına cevap verebilecek genişleme kapasitesine sahiptir.

STM Banner

Hareket Kabiliyeti

TULPAR, 720 BG V8 tip, 16 litre, su soğutmalı, turbo şarj dizel motor; 6 ileri, 4 geri vites içeren tork konvertörlü otomatik şanzımana sahiptir. Süspansiyon sistemi, burulabilen mil ve hidrolik damperlere sahiptir. Her iki tarafta kauçuk kaplı, çift taşıyıcı tekerli yedi portör vardır.

TULPAR, azami 600 km’lik menzil ve 70 km/s üzerinde ileri hıza sahiptir. 0.8 m dik engel geçişi ve azami 2,6 m hendek geçişi, %60 dik
eğim ve %40 yan eğimde sürüş kabiliyeti vardır.

Ä°lgili resimAtes Gücü

Yeni nesil atış kontrol sistemi ile donatılmış olan TULPAR, kulede yer alan elektro-optik görüş birimleri ile tüm hava koşullarında, gece-gündüz atış yapabilme kabiliyetine sahiptir. TULPAR kulesi, 30 mm çift beslemeli ve otomatik ana silah ile 7,62 mm ana silaha eş-eksenli makineli tüfek ile donatılmıştır. Hem Komutan hem de Nişancı, birbirinden bağımsız Avcı-Vurucu kabiliyeti sağlayan, Termal/CCD Kamera ve Lazer Mesafe Ölçere sahip ve otomatik hedef takip özellikli periskoplara sahiptir.


Beka

TULPAR’ın modüler zırh yapısı, isteğe göre balistik korumanın arttırılmasına
imkân sağlamaktadır. TULPAR’ın koruması, mayın koruması için özel
tasarlanmış kaynaklı yapısı, mürettebatın ayaklarını patlama etkilerine karşı
koruyan şok sönümleyici kaplama, mayın patlamalarına karşı koruyucu
özellikli koltuk ve mürettebat bölmesinde parçacık kalkanı ile desteklenmiştir.
TULPAR’ın düşük silüeti ve IR özellikli boyası, tespit edilme olasılığını
düşürmektedir.

Üstün optik ekipmanlar, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, sensörler
ve iletişim ekipmanları araç personeline en uygun gözlem kabiliyetini
sağlamaktadır. TULPAR aracında, otomatik yangın söndürme ve infilak
bastırma sistemi ile KBRN koruma donanımı standart ekipmanlardır.
Yardımcı Güç Grubu seçeneği de mevcuttur.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu