Tüm özellikleri ile Merkava Mark-4

Roketsan-ATMACA-Banner

2004 yılından bu yana İsrail Kara Kuvvetleri bünyesinde bulunan 660 adet Merkava Mark-4 tankları İsrail’i çevreleyen Arap çöllerinde yüksek arazi başarısı sağlaması için standart tanklardan farklı olarak taret arkada motor önde olmak üzere önden çekişli olarak üretilmiştir. 65 ton ağırlığına sahip olmasına rağmen 64 kilometre/saat hıza ulaşabilmektedir. 4 mürettebata sahip olan Merkava Mark-4 tankı ayrıca diğer tanklardan farklı olarak 6 adet piyadeyi de taşıyabilmektedir. MANTAK tarafından üretilmiş olup geliştirilmeye yine MANTAK tarafından devam edilmektedir.

merkava mark4 ile ilgili görsel sonucu

STM Banner

Ateş Gücü

Merkava Mark-4 tankı 120mm’lik Alman Rheinmetall L44 topundan esinlenerek üretilen MG251 topunu kullanmakta ve 12.7mm’lik uçaksavar taşımaktadır. Ayrıca 2 adet komutan ve doldurucunun kullanabildiği 7.62 makineli tüfek bulundurmaktadır. Günümüz tanklarına göre L44’den bozma bir topa sahip olduğu için ateş gücüne oranla oldukça kötü durumda olan Merkava Mark-4 tankı atabileceği en iyi mühimmatlar olan DM53A1 ve M289A4 APFSDS mühimmatları ile maksimum 820mm delebilmektedir ve L55 kullanan Altay tankının delebileceği maksimum değerin 300mm altındadır. LAHAT ATGM’sinin ise maksimum deliş değerine ait elimizde net veriler olmasa da sahip olduğu çapa göre rakipleriyle kıyasladığımızda günümüzün enleri olarak görülen Leopard 2A7, Leclerc gibi tankları kesinlikle tankların en çok isabet aldığı bölüm olan ön taret yanak kısımlarından delemeyecektir. 48 adet mermi taşıyabildiği gibi diğer tanklarda olmayan 10 adetlik mühimmatı içine alabilen elektrikli yarı-otomatik bir doldurucu bulunmaktadır.

Ä°lgili resim

Hareket Kabiliyeti

1500 beygirlik Alman V12 tip turbocharged dizel MTU motoru kullanmakta olup motoru lisans altında General Dynamics üretmektedir. 23 hp/tonne ‘luk güç bölü ağırlığa sahiptir. Mark-4 tankı İsrail tarafından geliştirilen Mazkom ismine sahip TSAWS (Tracks, Springs, and Wheels System-Paletler, Yaylar ve Tekerlekler Sistemi) sistemine sahiptir. Bu sistem Lübnan ve Golan Tepeleri’nin sert bazalt kaya koşullarında iz bırakmayı azaltmak için tasarlanmıştır. Sahip olduğu mekanik tasarımdan (motor önde taret arkada) dolayı çok fazla denge problemleri yaşamış ve uzun bir süre çölde kuma batan, devrilen tanklar ile karşılaşmış olsak da İsrail bu sorunu büyük oranda çözmüştür.

Ä°lgili resim

Aktif Koruma Sistemi

İsrail Rafael ve Elta firması tarafından tasarlanıp geliştirilen tartışmasız dünyanın en iyi aktif koruma sistemi olan Trophy HV aktif koruma sistemini kullanmakta olan Merkava Mark-4 tankı bu konuda tartışmasız zirvede fakat geçtiğimiz yıl ABD tarafından alınan karar spekülasyonlar ortaya çıkmasına sebep oldu. Sistemin ağırlığından şikayetçi olan Amerika Birleşik Devletleri, artık M1A2 Abrams tanklarında Trophy HV sistemini tamamen kullanmak yerine Trophy Radarı ve yine İsrail tarafından yapılan Iron Fist atıcısını kullanacağını açıkladı. Gözle görülen sıkıntı ağırlık problemi olsa da atıcısının lanse edildiği kadar isabetli olmadığına dair haberler ortaya çıkmıştı.

Ä°lgili resim

Zırh

Merkava Mark-4 tankının zırhı eğimli modüler tasarıma sahip olup Lamine seramik-çelik-nikel alaşımını içeren kompozit zırhtan oluşmaktadır. Gövdede SLERA yapılı zırha sahip olup tarette ise Alüminyum-STEF/Polimer-Alüminyum yapısına sahip NERA zırha sahiptir. NERA zırh plakaları her 5 yılda bir yenilenmesi gerekmekte olup biraz da tuzludur. Sahip olduğu hem SLERA hem NERA zırh asimetrik harbin en tehlikeli silahlarına yani ATGM’lere karşı oldukça başarılı olmasına rağmen zırh delici mühimmatlar olan APFSDS’lere karşı tam bir fiyaskodur. Tanklar zırh delici sabot mühimmatlar kullanarak özellikle Altay tankı L55 topu ve DM53A1 veya DM53 mühimmatı ile rahatlıkla her bölgeden delebilecektir.

En başarılı 3 savunma tankından birisi olarak gösterilen Merkava Mark4 tankı kısaca ATGM direnci oldukça yüksek olmasına rağmen zırh delici mühimmatlara karşı elle tutulur bir dirence sahip değildir. Sahip olduğu kolay söküp takılabilen ve tamir edilebilen zırh parçaları sayesinde ise muharebe alanında büyük bir avantaja sahip.

Özetlemek gerekirse 2014 yılında satış fiyatı 4.5 milyon dolar gibi oldukça ucuz bir değere sahip olmasına rağmen tamamen İsrail coğrafyası için dizayn edilmiş olması bugüne kadar hiç ihracat başarısı sağlayamamasının temel sebebi olmuştur. Savunma tankı olarak kusursuz görülse de tanka tank savaşlarda bırakın ilk başlarda listelenmeyi son sıraları haketmektedir. Karşısında bugüne kadar hep eski Sovyet-Rus tankları olduğunu ve kısa vadede olmaya devam edeceğini düşünürsek mantıklı bir yaklaşım olmuştur. Tüm bu çabalara ve ek özelliklere rağmen asimetrik harpte Challenger 2 ve Leclerc’i takip etmek zorundadır.

merkava mark4 ile ilgili görsel sonucu


Yazar: Yusuf Metin            Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu