TÜMOSAN’dan zırhlı araçlara yerli motor

Roketsan-ATMACA-Banner

Dünya’nın önde gelen kara platformu üreticisi firmalarından olan FNSS Savunma Sistemleri A.Ş., Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi (STA) kapsamında geliştirdiği araçların ilk teslimatını, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve savunma sektörü temsilcilerinin katılımları ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. Gölbaşı tesislerinde gerçekleştirilen törenin ardından, Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (ÖMTTZA) projesi ile ilgili olarak da iki ayrı anlaşma imzalandı. İmzalanan anlaşmalar ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. ana yükleniciliğinde yürütülen ÖMTTZA projesinin, yüksek oranda yerli katkı ile tamamlanmasına olanak sağlandı.

STM Banner

ÖMTTZA’nın Pençeleri ASELSAN’dan

ASELSAN ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. arasında, “Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar Projesi Görev Donanımları Tedariki Alt Yüklenici Sözleşmesi” imzalandı.

Konuyla ilgili olarak KAP’a yapılan açıklamada, “ASELSAN ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. arasında Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (ÖMTTZA) Görev Donanımları Projesi ile ilgili olarak 25.12.2019 tarihinde, toplam bedeli 297.599.400,- TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2021-2022 yılları arasında gerçekleştirilecektir.” İfadelerine yer verildi.

ÖMTTZA Projesi kapsamında; araçlarda kullanılacak 7.62 mm ve 25 mm insansız silah sistemleri, elektro-optik, radar, haberleşme, komuta kontrol ve seyrüsefer sistemleri tasarım ve üretimini ASELSAN gerçekleştirecek.

Zırhlı Araçlarda Bir İlk: TÜMOSAN’dan Yerli Motor

TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. arasında, “Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar Projesi Yerli Motor Tedariki Alt Yüklenici Sözleşmesi” imzalandı. Bu anlaşma ile birlikte, ÖMTTZA projesi kapsamında üretilecek araçlara entegre edilecek yerli motorlar TÜMOSAN tarafından geliştirilecek ve üretilecekler.

Bu sayede, Türkiye’de ilk kez yerli motora sahip bir zırhlı araç envantere alınacak.

Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar Projesi

Savunma Sanayii Başkanlığı ve FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. arasında 4 Nisan 2019 tarihinde imzalan proje kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla beş farklı tipte aracın tasarımı, testleri ve toplamda 100 adet 8×8 ve 6×6 aracın üretimi tamamlanarak teslimatı gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında:

  • 30 adet 6×6 Komuta Aracı
  • 45 adet 8×8 Sensör Keşif Aracı
  • 15 adet 6×6 Radar Aracı
  • 5 adet 8×8 KBRN Aracı
  • 5 adet 8×8 Zırhlı Muharebe Aracı teslim edilecek.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu