Tunus ilave ANKA SİHA siparişi verdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Tunus ANKA Programı devam ediyor. Tunus’un ek ANKA SİHA siparişi kapsamında TUSAŞ, hava araçlarının teslimatlarını tamamladı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), geçtiğimiz yıllarda Tunus ile ANKA SİHA ihracatına yönelik bir sözleşme imzalamıştı. 3 adet ANKA SİHA ile 3 yer istasyonunu içeren anlaşmanın toplam bedelinin, 80 milyon dolar olduğu iddia edilmişti.

STM Banner

Geçtiğimiz yıl Tunus’a yönelik 3 adet ANKA SİHA siparişini tamamlayan TUSAŞ, yeni sipariş de aldı. Tunus’un sipariş ettiği ilave 2 adet ANKA da TUSAŞ tarafından Tunus Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. Böylelikle TUSAŞ, şu ana kadar Tunus’a 5 adet ANKA’nın teslimatını gerçekleştirmiş oldu.

Öte yandan TUSAŞ, farklı ülkelerle ANKA ihracatına yönelik temaslarını sürdürüyor. Şirket şu ana kadar Kazakistan’a 3 ANKA, Kırgızistan’a 2 AKSUNGUR, Çad’a 2 ANKA ve Tunus’a 5 ANKA teslim etti. Endonezya 12 adet, Cezayir 10 adet ve Malezya ise 9 adet ANKA sipariş etti.

ANKA İHA'da Teslimat Sayısı 36'ya Ulaştı, İhracatlar Sürüyor

ANKA İnsansız Hava Aracı

TUSAŞ tarafından milli imkanlarla geliştirilen ANKA İnsansız Hava Aracı, gece/gündüz ve kötü hava şartları da dahil; keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı gerçek zamanlı görüntü istihbaratı, hedef imhası görevlerine yönelik faydalı yüklerle teçhiz edilmiştir.

ANKA İHA, 30.000ft irtifada 24 saat havada kalabilmekte ve 350+ kilogram faydalı yük taşıyabilmektedir. Şu ana kadar yaklaşık 50 adet ANKA SİHA’nın teslim edildiği tahmin edilirken, bir o kadarının da üretim faaliyetleri devam etmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu